Siatkówka - ME kobiet: Serbki pokonane! Włoszki z mistrzostwem Europy!

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 04.09.2021, 23:50

Włoskie siatkarki pokonały reprezentację Serbii po fantastycznym pojedynku w finale mistrzostw Europy i wywalczyły złoty medal! Serbki, które broniły tytułu, po przegranej 1:3 musiały zadowolić się ze srebra. Podium dopełniły Turczynki w trzech setach pokonując drużynę z Holandii.

Finałowe spotkanie stało na naprawdę wysokim poziomie. Mecz był niezwykle zacięty i obfitował w ogrom emocji. Pierwsza partia rozpoczęła się bardzo wyrównanie, ale to Serbki prowadziły przez dużą część seta. W ekipie Zorana Terzicia świetnie prezentowała się Tijana Bosković, która zdobywała kolejne punkty dla swojej drużyny. Dzięki dobrej i konsekwentnej grze zarówno w obronie, jak i ofensywie to Serbki dowiozły zwycięstwo do końca, jednak potrzebna była do tego gra na przewagi - 26:24. W drugiej odsłonie najpierw dominowały podrażnione porażką Włoszki, jednak serbskie siatkarki nie pozwalały im odskoczyć na więcej niż trzy "oczka". Gra cały czas toczyła się bardzo równo, ale i w końcówce podopieczne Davide Mazzantiego nie dały sobie wyrwać prowadzenia i wygrywając 25:22, doprowadziły do remisu w całym meczu.

Losy całego finału w dużej części rozstrzygnęły się w trzeciej odsłonie. Tego seta lepiej rozpoczęły obrończynie tytułu i do stanu 11:7 to one dyktowały warunki gry. Od tamtego momentu jednak wielki powrót odnotowały Włoszki, które najpierw doprowadziły do remisu, aby następnie zbudować już solidną czteropunktową przewagę. Gra bałkańskich rywalek kompletnie się posypała, a u reprezentantek Italii przede wszystkim świetnie działała zagrywka, która  automatycznie przekładała się na inne elementy gry. Tym samym Włoszki zwyciężyły seta 25:19, a najwięcej punktów dla swojej drużyny zdobył duet Paola Egonu-Miriam Sylla. W ostatniej partii Serbki nie miały już nic do powiedzenia. Zmotywowane Włoszki natomiast jak natchnione zdobywały kolejne punkty i kompletnie zdominowały seta, kontrolując go od początku do końca. Zwycięstwo 25:11 w ostatniej partii zapewniło reprezentacji Włoch długo wyczekiwany tytuł mistrzyń Europy.

Serbia - Włochy 1:3 (26:24, 22:25, 19:25, 11:25)

W meczu o brązowy medal również mogliśmy oglądać emocjonujące spotkanie, jednak niespodzianki nie było. Faworyzowane Turczynki pokonały reprezentację Holandii 3:0, ale Holenderki też zaprezentowały się z bardzo dobrej strony. Reprezentantki Turcji zdominowały dwie pierwsze odsłony, wygrywając je ze zdecydowaną przewagą - 25:19 i 25:20. Świetne zawody rozegrały szczególnie Hande Baladin i Ebrar Karakurt. Natomiast w trzeciej partii gonić zaczęły Holenderki, w których szeregach świetnie prezentowała się najlepiej punktująca Anne Buijs. Reprezentantki Holandii prowadziły już czterema punktami i przy stanie 18:14 można było spodziewać się wygranej Pomarańczowych. Wtedy jednak fantastyczny powrót odnotowały Turczynki i obróciły wynik na swoją korzyść, wygrywając 25:23. Tym samym siatkarki z Kraju Półksiężyca mogły cieszyć się z brązowego krążka.

Turcja - Holandia 3:0 (25:20, 25:19, 25:23)

Kinga Filipek – Poinformowani.pl

Kinga Filipek

Amatorka biegania i pisania, studentka zarządzania w sporcie. Na portalu najczęściej znajdziecie mnie w działach siatkówki, skoków narciarskich, lekkoatletyki i łyżwiarstwa.