Kajakarstwo - MŚ U23 i juniorów: medalowa niedziela Polaków

• Data publikacji: 05.09.2021, 13:53

To była bardzo udana niedziela dla polskich kajakarzy na mistrzostwach świata do lat 23 i juniorów. Polacy zdobyli aż cztery medale, w tym jeden złoty Jakuba Stępuna.

Podczas wielkich imprez seniorów narzekamy na brak naszych reprezentantów w czołówce zawodów kajakarzy. Nadzieją męskich kajaków w Polsce jest Jakub Stępun, który właśnie w Montemor-o-Velho został mistrzem świata do lat 23 w K1 na 200 metrów. Reprezentant Polski osiągnął wynik 34,72 i o 44 setne sekundy wyprzedził Włocha Flawio Spurio. Podium uzupełnił Słowak Matus Jedinak ze stratą 49 setnych. Stępun zdobył pierwszy złoty medal dla Polski na mistrzostwach.

W tej samej konkurencji kobiet po srebrny medal sięgnęła Katarzyna Kołodziejczyk. Zawodniczka, która z powodu kontuzji nie wystartowała na igrzyskach olimpijskich, zajęła drugie miejsce ze stratą 38 sekund do Dunki Frederikke Matthiesen. Dwie setne za Polką finiszowała Rosjanka Anastazja Dołgowa. Po raz drugi na podium stanęła Katarzyna Szperkiewicz. Wczoraj polska kanadyjkarka była druga na 500 metrów, a dzisiaj uplasowała się pozycję niżej w wyścigu na 200 metrów. Polka przegrała tylko z Kanadyjką Sophie Jensen i Gruzinką Mariami Kerdikaszwili.

Szperkiewicz zdobyła dwa medale w dwa dni, a Katarzyna Kołodziejczyk dokonała tej sztuki w niedzielę. Po zdobyciu medalu w rywalizacji indywidualnej wywalczyła brąz w K2 na 200 metrów razem z Adrianną Kąkol. Polki straciły 33 setne do Białorusinek - Weraniki Leaniuk i Mariji Kawalenki oraz pięć setnych do Hiszpanek - Teresy Tirado i Nerei Garcii. Również w K2, ale na dystansie 500 metrów czwarte miejsce zajęli Filip Weckwert i Przemysław Korsak. Polski duet stracił do trzecich Węgrów blisko sekundę. Triumfowali Raman Zakaranka i Władysław Krawets z Białorusi.

Luiza Fechner i Kaja Lach finiszowały na siódmej pozycji w finale C2 na 200 metrów juniorek. Polki straciły 2,61 sekundy do Agnes Kiss i Zsofii Csorby z Węgier. Na tym samym dystansie, tylko że w kajakach również siódme miejsce zajęły Oliwia Majewska i Julia Krajewska. Tutaj także złoty medal powędrował do Węgier, a dokładnie do Reki Kisko i Doriny Decsi. Na ósmej pozycji rywalizację w C2 200 metrów do lat 23 zakończyły Aleksandra Jacewicz i Julia Walczak. Kanadyjkarze w kategorii młodzieżowców - Oleksii Koliadycz i Norman Zezula finiszowali na siódmym miejscu w finale wyścigu na 500 metrów.