Pięciobój nowoczesny ME U17 i U19: trzy medale Polaków

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 05.09.2021, 14:33

Trzy medale przywiozą młodzi polscy pięcioboiści z mistrzostw Europy junioró (U19) i kadetów (U17), które w tym tygodniu rozgrywane były w portugalskim Caldas de Rainha.

Młodzież do 18 roku życia rywalizuje w czwórboju nowoczesnym, to znaczy w zawodach nie jest rozgrywana tylko jazda konna. W zawodach mężczyzn indywidualnie najlepiej spisał się Maciej Klimek, który sklasyfikowany został na siódmym miejscu. Michał Jabłoński był 14., a Olaf Paradowski 21. Wyniki tej trojki w klasyfikacji drużynowej dały trzecie miejsce i brązowe medale. Słabszy występ nasi juniorzy zaliczyli w sztafecie - Paradowski i Jabłoński zajęli 10. miejsce. Po tytuły sięgnęli Ukrainiec Roman Popov, drużyna i sztafeta rosyjska.

Wśród dziewcząt startowała tylko Adrianna Kapała, która sklasyfikowana została na odległym 29. miejscu. Tytuł mistrzowski wywalczyła Jana Sołowiewa z Rosji. Złota w sztafecie i drużynie także pojechały do Rosji. W sztafecie mieszanej Kapała i Klimek zajęli czwarte miejsce, tracąc do podium nieco ponad 10 punktów. Najlepszym mikstem dysponowali Białorusini.

W kategorii kadetów (do 17 roku życia) rywalizacja odbywa się w pływaniu i laser runie, mamy więc zawody w trójboju nowoczesnym. Igor Radomyski indywidualnie zajął 24. lokatę. Rywalizację zdominowali Rosjanie, którzy indywidualnie zajęli pierwsze cztery miejsca i wygrali też drużynówkę. W sztafecie najlepsi okazali się jednak Litwini.

Małgorzata Karbownik, Katarzyna Dębska i Pola Wolska powtórzyły drużynowo wynik swoich starszych kolegów i stanęły na najniższym stopniu podium, wyprzedzone jedynie przez Węgierki i Białorusinki. Indywidualnie złoto wywalczyła Lucie Hlavackova z Czech, Dębska byłą ósma, a Karbownik i Wolska uplasowały się na lokatach 11. i 12. Świetnie spisały się też Dębska i Karbownik w sztafecie, w której okazały się gorsze jedynie od Rosjanek. Radomyski i Wolska w mikście zajęli ósme miejsce.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.