Tour of Britain: pierwszy etap dla van Aerta

• Data publikacji: 05.09.2021, 18:40

Wout van Aert (Holandia, Team Jumbo-Visma) wygrał pierwszy etap Tour of Britain. Michał Kwiatkowski zajął 17. miejsce.

Rozpoczął się wyścig dookoła Wielkiej Brytanii z udziałem trzech polskich kolarzy - Michała Kwiatkowskiego (Ineos Grenadiers), Michała Paluty (Global 6 Cycling) i Łukasza Owsiana (Team Arkea Samsic). Pierwszy etap z Penzance do Bodmin liczył 180 kilometrów i miał charakter pagórkowaty. Na linię mety także prowadził krótki podjazd.

W ucieczce dnia jechali: Joey Rosskopf (Stany Zjednoczone, Rally Cycling), Nic Dlamini (RPA, Team Qhubeka NextHash), Max Walker (Wielka Brytania, Trinity Racing), Oliver Stockwell (Reprezentacja Wielkiej Brytanii) i Jacob Scott (Wielka Brytania, Canyon dhb SunGod). Ostatecznie na czele pozostał Stockwell, który został doścignięty przez peleton na 20 kilometrów przed metą.

Losy etapu rozstrzygnęły się na trudnym finiszu. Najmocniejszy był Wout van Aert. Holender z Team Jumbo-Visma wyprzedził Nilsa Eekhoffa (Holandia, Team DSM) i Gonzalo Serrano (Hiszpania, Movistar Team). Najlepszy z Polaków, Michał Kwiatkowski zajął 17. miejsce ze stratą dwóch sekund do zwycięzcy. Michał Paluta stracił 12 sekund i był 27. Łukasz Owsian uplasował się na 39. pozycji ze stratą 23 sekund.