Kolarstwo torowe - MŚJ: Ratajczak tuż za podium w wyścigu eliminacyjnym

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 05.09.2021, 19:48

Za nami koniec mistrzostw świata juniorów w kolarstwie torowym. Podczas ostatniego dnia zmagań w Kairze tuż za podium wyścigu eliminacyjnego uplasował się Dominik Ratajczak.

Dominik Ratajczak pewnie przebrnął eliminacje do wyścigu eliminacyjnego. W finale Polak także bardzo dobrze się prezentował, ale niestety nie udało mu się wywalczyć medalu. Ratajczak w momencie, gdy na torze została najlepsza czwórka zahaczył o koło Matyasa Koblizka i pozbawił się szansy na medal. Za to Czech zdobył brązowy krążek. W walce o złoto zmierzyli się Diago Belletta i Dmitri Dolżikow. Zwycięsko z tego pojedynku wyszedł Włoch, a Rosjanin musiał zadowolić się srebrem.

W finale madisona kobiet wystartowały Olga Wankiewicz i Maja Tracka. Nasze juniorki nieźle się spisały i zajęły szóstą lokatę. Tracka i Wankiewicz zdobywały punkty na sześciu z ośmiu sprintów, co przełożyło się na 11 punktów. Triumfowały Rosjanki z 60 oczkami. Kluczem do triumfu Inny Abaidulliny i Aleny Iwanczenko było nadrobienie dwóch okrążeń nad rywalkami. Srebro wywalczyły reprezentantki Francji, a brąz Holandii. Co ciekawe Yuli van der Molen oraz Nienke Veenhoven punktowały tylko na trzech sprintach, ale udało im się nadrobić jedno okrążenie, dzięki temu o jeden punkt wyprzedziły Włoszki.

Natomiast w madisonie juniorów Polskę reprezentowali Piotr Maślak i Kamil Dolak. Niestety nasi nasza dwójka nie spisała się najlepiej i nie ukończyła rywalizacji, po drodze otrzymując minus 40 punktów, po stracie dwóch okrążeń. Polaków sklasyfikowano na 9. pozycji. Złoto z 53 punktami zawisło na szyi Daniła Walgonena i Grigora Skorniakowa. Srebro wywalczyli Czesi, a brąz Kanadyjczycy.

Finału jazdy indywidualnej na 1000 metrów do udanych nie zaliczy Radosław Laskowski. Nasz reprezentant miał najgorszy czas finału i zajął ósme miejsce z czasem 1:06,064. Złoty medal wywalczył Grigori Skorniakow, któremu przejechanie jednego kilometra zajęła 1:03,399. Srebro przypadło Willy'emu Weinrichowi, a brąz Kirillowi Kurdidiemu. W eliminacjach odpadł Gracjan Dąbrowski, w których zajął 10 miejsce. Do awansu do finału zabrakło mu 0,067 sekundy.

W swoim półfinale keirina juniorek Joanna Błaszczak zajęła czwarte miejsce, co spowodowało, że musiała walczyć w finale B, czyli o pozycje 7-12. Tam Polka była bezkonkurencyjna i została sklasyfikowana na siódmej lokacie. Natalia Wężyk odpadła w pierwszej rundzie. Swoje kolejne złoto w Kairze zdobyła Alina Łysenko, która wyprzedziła Clarę Schneider i Allę Biletską.

Polska mistrzostwa zakończyła z dwoma medalami. Olga Wankiewicz, Maja Tracka, Wiktoria Milda, Tamara Szalińska i Anna Długaś były trzecie w wyścigu drużynowym na dochodzenie. Tę samą pozycję w sprincie drużynowym zajęli Tomasz Grzesiak, Marcin Marciniak, Mateusz Przymusiński i Radosław Laskowski.