Kajakarstwo - MŚJ i U23: dwa poniedziałkowe srebra

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 06.09.2021, 15:23

W Montemor-O-Velho zakończyły się mistrzostwa świata juniorów i młodzieżowców w kajakarskim sprincie. W ostatnim rozegrano aż 18 finałów na dystansie połowy kilometra, w tym debiutujące na mistrzostwach miksty. Polacy i tak już pokaźny dorobek wzbogacili o dwa medale - oba w kolorze srebrnym.

Jakub Michalski, Wojciech Tracz, Bartosz Grabowski, Przemysław Korsak zdobyli dla Polski jedyny medal w "tradycyjnych" osadach. Kanadyjkowa czwórka młodzieżowców na dystansie 500 metrów dała się wyprzedzić jedynie Ukraińcom, o przysłowiowy włos wyprzedzając osadę rosyjską. Blisko medalu były też Sandra Ostrowska i Martyna Klatt. Nasze kajakarki brązowy medal przegrały z Białorusinkami o ułamki sekund. W czwórce także na dystansie połowy kilometra wspierane przez Klaudię Cyrulewską i Julię Olszewską zajęły piąte miejsce, ale ich strata do czołowej trójki była już pokaźna.

Piąte miejsce zajęła także czwórka juniorów w kandydatce, która płynęła w składzie Damian Sadowski, Gracjan Michalak, Kacper Sieradzan, Juliusz Kitewski. Lokatę niżej uplasowali się kajakarze juniorzy: Jan Paszek, Antoni Łapczyński, Paweł Krause, Igor Komorowski. Trzykrotnie zajmowali Polscy miejsca siódme. Stało się to udziałem kajakowej dwójki juniorek (Oliwia Majewska, Julia Krajewska), czwórki w tej samej kategorii wiekowej (Martyna Szkodzińska, Natalia Kurpan, Weronika Marczewska, Magdalena Szczęsna) oraz juniorskiej osady C4 dziewcząt (Amaelia Braun, Karolina Seydlewicz, Luiza Fechner, Kaja Lach).

Słabo Polacy poradzili sobie w jedynkach - tak junior w kajaku (Jarosław Kajdanek), jak i kandyjkarz także wśród juniorów (Kacper Sieradzan) w finałach A zajmowali ostatnie, dziewiąte miejsce. Ósma lokata stałą się udziałem kanadyjkowej czwórki U23 (Sebastian Aleksandrowicz, Oleskii Koliadych, Adrian Kłos, Norman Zezula). To jednak także było ostatnie miejsce w wyścigu medalowym.

Na koniec dnia i całych mistrzostw rozegrano miksty, coś, co idzie w zgodzie z olimpijską agendą 2020 i tendencjami, które promuje Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Juniorzy i młodzieżowcy pływali w mieszanych dwójkach na dystansie 500 metrów. Aleksandra Jacewicz, Oleksii Koliadych zdobyli srebro w kanadyjkach U23, wyprzedzeni tylko przez Kanadyjczyków. Szóste miejsce zajęli Amelia Braun i Gracjan Michalak w kanadyjkach juniorskich.

Klasyfikację medalową wygrali Węgrzy, zdobywając aż 29 krążków (17 złotych, 5 srebrnych i 7 brązowych). Kolejne lokaty dla Rosji (9-4-9) i Niemców (5-8-5). Polska z siedmioma medalami (1-4-2) na miejscu siódmym.

K4 500 m juniorów:

1. Rosja
2. Hiszpania
3. Niemcy
---
6. Polska (Jan Paszek, Antoni Łapczyński, Paweł Krause, Igor Komorowski)

C4 500 m juniorów

1. Rosja
3. Rumunia
---
5. Polska (Damian Sadowski, Gracjan Michalak, Kacper Sieradzan, Juliusz Kitewski)

K2 500 m kobiet U23

1. Węgry
2. Niemcy
3. Białoruś
---
4. Polska (Sandra Ostrowska, Martyna Klatt)