Siatkówka - ME mężczyzn: pewne zwycięstwo Polaków, mistrzowie olimpijscy pokonali Niemców
Daria Jańczyk

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 06.09.2021, 22:13

Poniedziałkowe spotkania siatkarskich mistrzostw Europy nie przyniosły niespodziewanych rozstrzygnięć. W hitowych meczach Francuzi pokonali Niemców 3:1, a Włosi również w czterech setach wygrali z Bułgarami. Czwarty triumf podczas trwającego czempionatu odnieśli Polacy. Biało-Czerwoni zwyciężyli z Belgami 3:0. Trzy punkty do swojego dotychczasowego dorobku dopisały również reprezentacje Serbii, Słowenii, Hiszpanii oraz Holandii. W jedynym pięciosetowym starciu dnia Słowacy okazali się lepsi od Łotyszy.

Grupa A

Zmagania w krakowskiej Tauron Arenie zainaugurowała konfrontacja Portugalczyków z Serbami. Obrońcy mistrzowskiego tytułu przystąpili do tego spotkania w dosyć rezerwowym składzie. Poza pierwszą "szóstką" znaleźli się m.in. Uros Kovacević, Aleksander Atanasiljević i Marko Podrascanin. Pomimo tych roszad ekipa prowadzona przez Slobodana Kovaca zwyciężyła dwie pierwsze partie do 15 oraz do 21 i pewnie zmierzała w kierunku końcowego triumfu. W trzecim secie Portugalczycy dosyć niespodziewanie przejęli inicjatywę i wykorzystując kłopoty z przyjęciem przeciwników, wygrali 25:22. Natomiast podopieczni Hugo Silvy nie potrafili pójść za ciosem. W czwartej odsłonie podrażnieni faworyci zwyciężyli 25:17 i wywalczyli kolejny komplet punktów. Pozycję lidera grupy A utrzymali reprezentanci Polski. Nasi rodacy zaprezentowali solidną grę i wygrali z Belgami 3:0. Relacja z tego spotkania jest dostępna TUTAJ

Portugalia - Serbia 1:3 (15:25, 21:25, 25:22, 17:25)

Polska - Belgia 3:0 (25:18, 26:24, 25:16)

Grupa B

Poniedziałkową rywalizację w Ostrawie rozpoczęła potyczka Bułgarów z Włochami. W pierwszych dwóch setach tej konfrontacji drużyna z Półwyspu Apenińskiego zdominowała przeciwników, zwyciężając do 19 i do 18. Na początku trzeciej partii podopieczni Ferdinando De Giorgiego popełnili wiele prostych błędów, a bułgarski zespół skrzętnie to wykorzystał, doprowadzając do rezultatu 12:4 na swoją korzyść. W kolejnym fragmencie Włosi nieco zmniejszyli straty, ale ekipa prowadzona przez Silvano Prandiego potrafiła odbudować przewagę i wygrać trzecią odsłonę 25:17. W czwartej partii Bułgarzy byli zaledwie tłem dla "Azzurrich", którzy triumfowali 25:12. Tym samym włoscy siatkarze odnieśli trzecie zwycięstwo podczas trwającego czempionatu. Znacznie mniej emocji przyniosło spotkanie Słoweńców z Białorusinami. Wicemistrzowie Europy z 2019 roku pokonali niżej notowanych rywali 3:0. Najskuteczniejszym zawodnikiem zwycięskiej drużyny był Klemen Cebulj, który zapisał na swoim koncie 12 "oczek".

Bułgaria - Włochy 1:3 (19:25, 18:25, 25:17, 12:25)

Słowenia - Białoruś 3:0 (25:20, 25:20, 25:15)

Grupa C

Pierwszym meczem 4. kolejki w grupie C był pojedynek Macedończyków z Hiszpanami. Obie drużyny przystępowały do tego spotkania z zerowym dorobkiem punktowym. Konfrontacja w Tampere rozpoczęła się lepiej dla ekipy z Półwyspu Iberyjskiego, która zwyciężyła pierwszego seta 25:23. W drugiej partii bałkański zespół odrobił straty, wygrywając 25:21. Kluczowa dla losów macedońsko-hiszpańskiej rywalizacji była trzecia partia. Hiszpańscy siatkarze przegrywali w niej już 22:24, ale w decydującym momencie odrobili straty i po zaciętej końcówce triumfowali 30:28. W czwartym secie mistrzowie Europy z 2007 roku zdominowali rozbitych rywali i przypieczętowali swoje zwycięstwo, wygrywając 25:15. Dzięki temu triumfowi podopieczni Ricardo Maldonado zachowali matematyczne szanse na awans do fazy pucharowej. W starciu dwóch czołowych ekip tej grupy Turcy rywalizowali z Holendrami. Drużyna prowadzona przez Roberto Piazzę zatrzymała znakomicie prezentujących się w tych mistrzostwach siatkarzy znad Bosforu, triumfując 3:1. Co prawda tureccy siatkarze wygrali pierwszego seta 25:22, ale kolejne trzy odsłony padły łupem "Pomarańczowych". Głównym architektem holenderskiego sukcesu był Nimir Abdel-Aziz, który zdobył aż 34 punkty. Dzięki wygranej w tym spotkaniu Holendrzy awansowali na pierwsze miejsce w tabeli.

Macedonia Północna - Hiszpania 1:3 (23:25, 25:21, 28:30, 15:25)

Turcja - Holandia 1:3 (25:22, 25:27, 25:27, 23:25)

Grupa D

W Tallinnie bardzo wyrównany przebieg miało starcie Łotyszy ze Słowakami. Konfrontacja dwóch drużyn walczących o miejsce w najlepszej "16" turnieju zakończyła się tie-breakiem. W nim słowaccy siatkarze zdominowali przeciwników, zwyciężając 15:7. Dla łotewskiego zespołu to była kolejna pięciosetowa porażka po sobotniej przegranej z Chorwatami. Hitowym meczem grupy D był pojedynek Niemców z Francuzami. Obie drużyny przystępowały do tego spotkania z kompletem punktów, nie tracąc w dwóch pierwszych seriach gier nawet seta. Po wyrównanej końcówce ekipa prowadzona przez Bernardo Rezende wygrała pierwszą odsłonę 31:29. W drugiej partii Niemcy zdominowali mistrzów olimpijskich, wygrywając 25:15. Trzeci i czwarty set był pełen zaciętej walki. "Trójkolorowi" zaprezentowali skuteczną i konsekwentną grę, co pozwoliło im na wygranie obu odsłon 25:22. Po tym zwycięstwie Francuzi mocno przybliżyli się do wygrania grupy.

Łotwa - Słowacja 2:3 (18:25, 25:23, 25:13, 19:25, 7:15)

Niemcy - Francja 1:3 (29:31, 25:15, 22:25, 22:25)