Tenis - US Open: znamy pierwszych półfinalistów
CORNUT/ Wikimedia

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 08.09.2021, 08:15

Danił Miedwiediew i Felix Auger-Aliassime pierwszymi półfinalistami tegorocznego US Open. Rosjanin pokonał Botica Van De Zandschulpa, natomiast Kanadyjczyk awansował do 1/2 finału, po tym, jak Carlos Alcaraz skreczował w trakcie drugiego seta. Zwycięzcy powalczą w piątkowym meczu, o finał nowojorskich zawodów.

Niespodziewanie Danił Miedwiediewa w ćwierćfinałowym pojedynku stanął naprzeciw Botica Van De Zandschulpa. Holender podchodził do starcia z wiceliderem rankingu jako 117. rakieta światowego rankingu, a udział w turnieju głównym zapewnił sobie w kwalifikacjach. Zgodnie z przewidywaniami, Rosjanin od początku narzucił swoje warunki gry i potwierdził różnicę dzielącą obydwu tenisistów. 25-latek w pierwszej odsłonie stracił trzy gemy, natomiast w drugiej nie oddał już Nederlandczykowi choćby jednego gema.

Kwalifikant, w trzeciej partii wyraźnie złapał rytm i coraz częściej zaskakiwał rozstawionego z "2" Rosjanina. Gdy Van De Zandschulp objął prowadzenie 3:2, a chwilę później potwierdził przełamanie wygranym gemem serwisowym, było pewne, że obraz tego spotkania zmienił się diametralnie. Pewny siebie Holender utrzymał koncentrację i zapisał seta na swoje konto. Decydująca o losach czwartej odsłony okazała się końcowa faza seta. Gdy wszystko wskazywało na rozgrywkę tie-breakową, Danił Miedwiediew przełamał rywala po raz pierwszy od drugiej partii, a jednocześnie zapewnił sobie udział w piątkowym półfinale.

Skład ćwierćfinału, który wyłonił przeciwnika dla Rosjanina, mógł budzić spore zaskoczenie. Felix Auger-Aliassime podejmował Carlosa Alcaraza, który w trzeciej rundzie wyeliminował Stefanosa Tsitsipasa. Lepiej pojedynek rozpoczął Kanadyjczyk, który w szóstej rozgrywce przełamał swojego przeciwnika. Pomimo breakpointów dla Hiszpana, w pierwszym secie kibice nie doczekali się większej ilości przełamań, a partia powędrowała na konto 21-latka.

W drugiej odsłonie rozstawiony z "12" szybko wygrał podanie swojego przeciwnika i w kolejnej części kontynuował swoją znakomitą grę, popisując się wygrywającymi forehandami. Niespodziewanie, Hiszpan, który w dwóch poprzednich pojedynkach spędził na korcie blisko osiem godzin, przy stanie 3:1 dla Auger-Aliassime, skreczował spotkanie. Dzięki temu to 21-letni Kanadyjczyk wystąpi po raz pierwszy w karierze podczas półfinału wielkiego szlema.

Wyniki ćwierćfinałów mężczyzn:

Danił Miedwiediew (RUS)[2] - Botic Van De Zandschulp (NED)[Q] - 6:3, 6:0, 4:6, 7:5

Felix Auger-Aliassime (CAN)[12] - Carlos Alcaraz (ESP) - 6:3, 3:1 i krecz