Piłka nożna - el. MŚ: Holandia zdeklasowała Turcję
Tsonga4/Wikimedia Commons

• Dodał: Patryk Pyszka
  • Data publikacji: 07.09.2021, 22:55

Holandia zdemolowała Turcję w meczu eliminacyjnym do mistrzostw świata w Katarze. Podopieczni Senola Gunesa spisują się coraz gorzej i spadli z pierwszej pozycji na trzecią w grupie G. Na prowadzeniu jest zespół Oranje, ale taką samą ilość punktów ma Norwegia.

Oranje objęli prowadzenie już w pierwszej minucie meczu. Davy Klaassen piętką w polu karnym odegrał do Memphisa Depaya, a ten jeszcze zdążył z powrotem obsłużyć piłkarza Ajaxu Amsterdam, który pewnie wykorzystał stuprocentową sytuację. Kwadrans później Holendrzy prowadzili już dwoma bramkami.  Memphis Depay i Davy Klaassen znowu zagrali na jeden kontakt i napastnik Barcelony technicznym uderzeniem pokonał bramkarza gości. Trzeba przyznać, że obie akcje były fenomenalne. Turcja rozczarowywała, co potwierdziło się jeszcze raz w 38. minucie spotkania, gdy jedenastkę na gola zamienił Memphis Depay. Tuż przed końcem pierwszej części gry drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył Caglar Soyuncu. Podopieczni Senola Gunesa byli już w naprawdę trudnej sytuacji.

Po zmianie stron w 53. minucie było już 4:0 dla drużyny Louisa Van Gaala. Steven Berghuis odegrał futbolówkę głową do Mephisa Depaya, który z bliskiej odległości pokonał Ugurcana Cakira. Dziesięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry Oranje strzelili piątego gola w tym pojedynku. Teun Koopmeiners popisał się znakomitym podaniem prostopadłym do Guusa Tila, a ten nie pomylił się w sytuacji sam na sam z golkiperem Turcji. Wydawało się, że wynik ustalił Donyell Malen, który pewnie wykończył stuprocentową okazję po zagraniu Devyna Renscha, ale chwilę potem honorową bramkę dla gości strzelił Cengiz Under. Zawodnik Olympique Marsylii wykorzystał błąd Justina Bijlowa. Bramkarz gospodarzy zbyt lekko zagrał piłkę do Virgila Van Dijka, co spowodowało, że nie zaliczył czystego konta. Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem 6:1.

Holandia – Turcja 6:1 (3:0)

Bramki: 1' Klaassen, 16' Depay, 38' Depay, 54' Depay, , 80' Til, 90' Malen – 90+2' Cengiz Under

Holandia: Biljow -  Dumfries (71' Rensch), de Vrij, van Dijk, Blind - Klaassen (71' Gravenberch), Wijnaldum (61' Til), de Jong (46' Koopmeiners) - Berghuis, Depay, Bergwijn (61' Malen).

Turcja: Cakir Ayhan, Demiral, Soyuncu, Muldur – Yokuslu (90+1' Yazici), Kokcu (46' Tufan), Under, Calhanoglu (86' Dervisoglu), Karaman (46' Kabak) – Yilmaz (65' Akturkoglu)

Żółte kartki: 31' Wijnaldum, 78' Van Dijk – 15' Kokcu, 29' Yokuslu, 36' Soyuncu, 58' Kabak

Czerwone kartki: 44' Caglar Soyuncu

Sędzia: D. Orsato