Pływanie - ME: wtorek bez medalu

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 14.08.2018, 20:10

We wtorek reprezentanci Polski wystąpili w trzech finałach, ale nie odegrali w nich znaczących ról. Najlepiej spisał się Patryk Kowalski, który był piąty.

Sesja poranna zapowiadała, że we wtorek ciężko będzie Polakom sięgnąć po kolejne medale pływackich mistrzostw Europy osób niepełnosprawnych. Tylko dwie nasze reprezentantki – 14-letnia Aleksandra Ochtera na dystansie 100 m stylem grzbietowym (kat. S10) i 17-letnia Nikola Kacik na 400 m stylem dowolnym (S8) – przebrnęły przez eliminacje. Biało-Czerwone zakwalifikowały się do finałów z najsłabszymi czasami w stawce, trudno więc było oczekiwać od nich medali. Młodziutkie zawodniczki w Dublinie zbierają cenne doświadczenia w walce z europejską czołówką, które mają zaprocentować w kolejnych latach.

Zgodnie z przewidywaniami Polki w wyścigach medalowych nie odegrały znaczących ról. Aleksandra Ochtera zajęła 7. miejsce z czasem blisko 12 sekund gorszym od zwyciężczyni, Węgierki Bianki Pap. Za naszą reprezentantką sklasyfikowano zdyskwalifikowaną Estonkę Susannah Kaul. Srebro w wyścigu na 100 m grzbietem zdobyła Holenderka Lisa Kruger, a brąz Francuzka Anaelle Roulet.

Nikola Kacik w finale 400 m stylem dowolnym przypłynęła na ósmym miejscu, ze stratą minuty i 20 sekund do bezkonkurencyjnej Włoszki Xeni Franceski Palazzo. Reprezentantka Italii zdobyła w Dublinie drugi złoty medal i jako jedyna złamała w wyścigu finałowym barierę 5 minut. Wicemistrzynią Europy została Francuzka Claire Supiot, a na najniższym stopniu podium stanęła Dunka Amalie Vinther.

W finale na dystansie 100 m stylem grzbietowym w kat. S10 wystąpił Patryk Kowalski. Polak nie musiał się kwalifikować do decydującego wyścigu, gdyż w tej konkurencji do rywalizacji zgłoszono tylko siedmiu zawodników. Nasz reprezentant finiszował jako piąty, 9 sekund po Ukraińcu Maksymie Krypaku. Pozostałe lokaty na podium zajęli reprezentanci Włoch: Stefano Raimondi i Riccardo Menciotti.

W porannych eliminacjach startowali także Przemysław Drąg (100 m stylem klasycznym, SB11) i Kamil Otowski (50 m stylem dowolnym, S3), ale nie uzyskali awansu do finałów. Otowski został sklasyfikowany na 11. pozycji, Drąg był 12.

Jutro w Dublinie szansa na kolejne polskie medale. Na słupku po raz pierwszy stanie Oliwia Jabłońska – dwukrotna medalistka paraolimpijska z Londynu i Rio.