Kolarstwo torowe - PN: trzy medale Polaków pierwszego dnia

• Data publikacji: 10.09.2021, 09:14

W kolumbijskim Cali rozpoczęła się kolejna runda Pucharu Narodów w kolarstwie torowym. Polacy wystartowali w trzech konkurencjach i w każdej zdobyli medale. Kobiece zespoły w wyścigu drużynowym i sprincie drużynowym wywalczyły srebro, a sprinterzy zajęli trzecie miejsce.

Obsada zawodów w Kolumbii nie jest zbyt mocna. W wyścigu drużynowym kobiet wystartowało zaledwie sześć ekip. W kwalifikacjach Daria Pikulik, Nikola Wielowska, Wiktoria Pikulik i Nikol Płosaj osiągnęły czas 4:31,785 i zajęły czwarte miejsce. W pierwszej rundzie Polki poprawiły się o trzy sekundy (4:28,118), co pozwoliło im na pokonanie najlepszych w eliminacjach Niemek, a nawet awans do wyścigu o złoty medal. W finale polski zespół został wyprzedzony przez Kanadyjki i zajął drugie miejsce.

Również srebrny medal zdobyły sprinterki. Od niedawna rywalizacja w sprincie drużynowym kobiet odbywa się z udziałem trzech zawodniczek, czyli na dystansie 750 metrów. W kwalifikacjach Marlena Karwacka, Urszula Łoś i Nikola Sibiak zajęły drugą pozycję z czasem 48,766. Nasz zespół przegrał o pół sekundy z Kolumbijkami - Yarli Mosquera Quiceno, Juliana Gaviria Rendon i Martha Bayona Pineda. Wynik Polek w półfinale wyniósł 48,575. Tym samym polskie zawodniczki awansowały do finału, w którym zmierzyły się z Kolumbijkami. Gospodynie triumfowały w zawodach, wyprzedzając Polki o 0,7 sekundy. W medalowym wyścigu Karwacka, Łoś i Sibiak uzyskały rezultat 48,634.

Na podium stanęli także sprinterzy. W Pucharze Świata pojechali: Mateusz Miłek, Daniel Rochna i Patryk Rajkowski. W kwalifikacjach uzyskali oni trzeci czas - 44,043. W pierwszej rundzie polska drużyna pewnie wygrała z reprezentacją Indii, a czas 47,153 zapewnił przepustkę do wyścigu o brązowy medal. W nim polscy kolarze uzyskali wynik 43,830, pokonując o ponad sekundę Czechów. W finale Kanadyjczycy wygrali z Kolumbijczykami.