Badminton - ME U17: Podedworny w półfinale!

Badminton - ME U17: Podedworny w półfinale!

  • Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 10.09.2021, 21:44

Joanna Podedworny powtórzyła sukces sprzed dwóch lat i awansowała do półfinału mistrzostw Europy  do lat 17 w badmintonie. W ćwierćfinale przegrali Arkadiusz Dydyński i Jan Franczak. Pozostali nasi reprezentanci odpadli w meczach 1/8 finału.

 

W meczach 1/8 finału zwycięska passa Polaków wyraźnie się zakończyła. Z ośmiu gier nasi zawodnicy wygrali tylko dwie. Rozstawiona z jedynką Joanna Podedworny nie dała najmniejszych szans Dunce Kajsie van Dalm. Choć rywalka nie była rozstawiona, to siłę duńskiego badmintona w Europie znają wszyscy. Tym bardziej robi wrażenie styl, w którym nasza zawodniczka odprawiła rywalkę. W obu setach wyższość Polki była niepodważalna. Drugą wygraną dali Polsce Arkadiusz Dydyński i Jan Franczak, którzy po wyrównanym meczu okazali się minimalnie lepsi od pary angielskiej Oliver Butler/Ethan Hosken. Tu o wygranej decydowały detale i przysłowiowy łut szczęścia. W obu setach były one po polskiej stronie siatki.

 

Jeśli chodzi o porażki to pewnym zaskoczeniem jest przegrana Anny Czuchry i Julii Piwowar z niżej notowanymi Białorusinką Poliną Karmalys i Rumunką Anamarią Serban. Co prawda rozstawienie nie gra na korcie (nasza para miała numer 1.), ale spodziewaliśmy się tu spokojnej wygranej. Była ona możliwa, pokazał to drugi set wygrany przez Polki do 8. Niestety Czuchra i Piwowar grały bardzo nierówno, momenty dobre, przeplatając błędami i to dość prostymi. Rywalki nie grały genialnie, po prostu były zdecydowanie stabilniejsze i w trzeciej partii w końcówce wyrwały ten mecz dla siebie. Niestety w pozostałych meczach z Polakami wielkich emocji nie było. Maja Janko i Jan Wilczak dostali solidne lekcje, ale trzeba przyznać, że udzielili ich faworyci do medali i to najcenniejszych - Bułgarka Kaloyana Nalbantova i Rosjanin Daniil Dubovenko. Po nieco bardziej wyrównanej walce, ale jednak w dwóch setach, mecze przegrały pary: Bartłomiej Butkus/Jan Wilczak, Jan Franczak/Julia Piwowar i Arkadiusz Dydyński/Julia Stankiewicz. Rywale byli wyżej notowani, też zaliczani są do kandydatów do podium, ale szkoda, że żaden z naszych duetów nie pokusił się o niespodziankę, zwłaszcza, że we wcześniejszych rundach prezentowały one dobrą i stabilną formę.

 

W ćwierćfinale Joanna Podedworny zmierzyła się z Czeszką Petrą Maixnerovą, z którą w maju wygrała na Polish U17 International w dwóch setach. Polka była faworytką meczu i z zadania wywiązała się koncertowo. W pierwszym secie nasza zawodniczka prowadziła od samego początku. Przed przerwą techniczną ta przewaga była minimalna - dwa trzy punkty. Dopiero w końcówce, od stanu 12:10 zdominowała rywalkę w sposób absolutny, wygrywając do 12. W drugiej partii Podedworny przewagę zaczęła budować wcześniej, już od pierwszych wymian. Od stanu po 7 zdobywała punkty seriami, wygrywając ostatecznie do 14. W półfinale zagra z Ukrainką Jewgienią Kantemyr. W drugiej parze zmierzą się Sofia Ławrowa z Ukrainy i Bułgarka Kaloyana Nalbantova.

 

Arkadiusz Dydyński i Jan Franczak grali o medal z duetem Baptiste Labarthe/Alex Lanier. Francuzi, rozstawieni z jedynką byli faworytami meczu. Pokazali doskonały badminton, oparty na potężnych atakach z pierwszej i drugiej linii. Polacy próbowali zmuszać rywali do gry bardziej technicznej, w której czuli się lepiej niż w obronie, ale wychodziło to z różnym efektem. Francuska para prowadziła od początku do końca, nieznacznie, ale wystarczająco. Gdyby nasza para potrafiła tak mocno zaatakować jak rywale, wynik mógłby być od wrotny. Dziś jednak Francuzi byli lepsi i zagrają w półfinale mistrzostw.

 

Znamy więc już wszystkich medalistów, do ustalenia w półfinałach i finałach pozostały ich kolory. Najwięcej krążków zapewnili sobie Francuzi, Ukraińcy, Duńczycy i Rosjanie - po trzy. Dwa miejsca na podium zapewnili sobie Bułgarzy. Jeden medal wywiozą obok Polaków Serbowie, Belgowie, Szwedzi, Anglicy i Turcy. Mecze półfinałowe na dwóch kortach jutro od 14. Finały w niedzielę.

 

1/8 finału

Joanna Podedworny - Kajsa van Dalm (Dania) 21:8, 21:12

Maja Janko - Kaloyana Nalbantova (Bułgaria) 10:21, 10:21

Jan Wilczak - Daniil Dubovenko (Rosja) 8:21, 6:21

Anna Czuchra/Julia Piwowar - Polina Karmalys (Białoruś)/Anamaria Serban (Rumunia) 18:21, 21:8, 15:21

Arkadiusz Dydyński/Jan Franczak - Oliver Butler/Ethan Hosken (Anglia) 21:19, 21:19

Bartłomiej Butkus/Jan Wilczak - Anil Atan/Mirac Kantar (Turcja) 20:22, 14:21

Jan Franczak/Julia Piwowar - Bugra Aktas/Sinem Yildiz (Turcja) 10:21, 17:21

Arkadiusz Dydyński/Julia Stankiewicz - Jonathan Melgaard/Maria Tommerup (Dania) 10:21, 17:21

 

Ćwierćfinały

Joanna Podedworny - Petra Maixnerova (Czechy) 21:12, 21:14

Arkadiusz Dydyński/Jan Franczak - Baptiste Labarthe/Alex Lanier (Francja) 17:21, 17:21

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.