Tenis - US Open: bez niespodzianek w meczach półfinałowych panów

• Dodał: Dawid Tymosz
  • Data publikacji: 11.09.2021, 11:17

Novak Djoković i Danił Miedwiediew znaleźli się w finale tegorocznego US Open. W niedzielnym starciu Serb będzie miał okazję do zapisania się na kartach historii, wygrywając Wielkiego Szlema. Ostateczne rozstrzygnięci zapadło w finale debla, w którym triumfowali Joe Salisbury i Rajeev Ram.

Na kort Artura Ashe'a najpierw wyszli Felix Auger Aliassime i Danił Miedwiediew. Kanadyjczyk w odróżnieniu od bardziej doświadczonego i utytułowanego rywala debiutował na tym etapie wielkoszlemowego turnieju. W dwóch pierwszych setach cztery lata młodszy zawodnik postawił wymagające warunki Rosjaninowi. W inauguracyjnej odsłonie Miedwiediew dopiero w dziewiątym gemie uzyskał pierwsze przełamanie, które pozwoliło mu zwyciężyć w tej fazie maczu. W drugim secie Aliassime prowadził z przewagą breaka, lecz nie wykorzystał dwóch piłek setowych, co napędziło Rosjanina. Kanadyjczyk od stanu 5:2 w drugiej partii wygrał później ledwie dwa gemy. Tenisista zza oceanu zapisał się w kartach US Open jako pierwszy zawodnik z kraju spod znaku klonowego liścia, który znalazł się wśród czterech najlepszych w tym turnieju.

Bardziej zacięte było starcie rozegrane w sesji wieczornej, gdy na kort wyszli Novak Djoković i Alexander Zverev. Serb zrewanżował się Niemcowi za porażkę w półfinale Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Dwudziestokrotny zwycięzca wielkoszlemowy klasycznie dla siebie przegrał pierwszą partię 6:4. Kolejne dwa sety były rozgrywane pod jego dyktando, kiedy to wygrał 6:4, 6:2. Serba czekała rywalizacja w piątym secie, ponieważ w czwartej odsłonie górą był ponownie Zverev. W ostatniej fazie spotkania lepiej fizycznie wyglądał Djoković, który tym samym wygrał 27. kolejny mecz w turniejach wielkoszlemowych. W niedzielę stanie przed szansą wygrania Wielkiego Szlema i wyprzedzenia Rafaela Nadala i Rogera Federera w triumfach największych tenisowych imprez.

Rywalizację w tegorocznym US Open zakończyli debliści. W finale Rajeev Ram i Joe Salisbury pokonali w trzech setach parę Jamie Murray/Bruno Soares. Dla Amerykanina i Brytyjczyka to drugi wspólny triumf wielkoszlemowy. Poprzednio triumfowali w 2020 roku w Australian Open.

Danił Miedwiediew (RUS) [2] - Felix Auger Aliassime (CAN) [12]: 6:4, 7:5, 6:2

Novak Djoković (SRB) [1] - Alexander Zverev (GER) [4]: 4:6, 6:2, 6:4, 4:6, 6:2

Joe Salisbury (GBR)/Rajeev Ram (USA) [4] - Jamie Murray (GBR)/Bruno Soares (BRA) [7]: 3:6, 6:2, 6:2