Skoki narciarskie - LGP kobiet: Bogataj triumfuje w Czajkowskim
Joanna Malinowska/sportwobiektywie.pl

• Dodał: Kinga Marchela
  • Data publikacji: 11.09.2021, 11:20

W sobotę na skoczni HS140 w Czajkowskim rozegrano konkurs Letniego Grand Prix Kobiet. Zwyciężyła w nim Słowenka Ursa Bogataj, a wraz z nią na podium stanęły Silje Opseth i Ema Klinec. Najlepsza z Polek, Kinga Rajda, zajęła jedenaste miejsce.

Pośród 40 zawodniczek przystępujących do konkursu znalazły się cztery Polki. Jako pierwszą ujrzeliśmy na belce Annę Twardosz, która z odległością 94 metrów zajęła 31. Miejsce. Tym samym Polka nie zakwalifikowała się do serii finałowej. Awansu nie udało się zdobyć także Nicole Konderli, która po 88-metrowym skoku zajęła 32. pozycję. Do drugiej serii wcisnęła się Joanna Szwab, która pokonując o 0,6 punktu swoją rodaczkę zajęła miejsce 30. Najlepiej zaprezentowała się Kinga Rajda, która uzyskała 112.5 metra i uplasowała się na miejscu jedenastym.

Najlepszej z naszych Polek dużo brakowało do liderki, którą po pierwszej serii była Ursa Bogataj. Słowenka oddała skok o odległości 128.5 metra, zdobywając tym samym czteropunktową przewagę nad drugą Silje Opseth (124.5 m). Na trzecim miejscu znalazła się rodaczka Bogataj – Ema Klinec, która wylądowała na 124. metrze. Czwartą pozycję, z niewielką stratą do podium, zajmowała reprezentantka gospodarzy – Sofia Tikhonova.

W drugiej seriii obie z naszych zawodniczek oddały lepsze skoki. Joanna Szwab uzyskała 99 metrów i poprawiła się o jedną pozycję kończąc konkurs na miejscu 29. Kinga Rajda uzyskała 115 metrów, jednak skoki pozostałych zawodniczek były na tyle dobre, że nie było mowy o poprawie pozycji. Polka skończyła rywalizację na jedenastym miejscu.

W ścisłej czołówce nie doszło do zmian w drugiej serii. Ursa Bogataj, po świetnym skoku o odległości 134.5 metra, umocniła się na pozycji liderki i zwyciężyła w konkursie w Czajkowskim. Jeszcze dalej poleciała Silje Opseth. Norweżka wylądowała na 135. metrze, jednak jej strata do Słowenki wynosiła prawie 10 punktów. Na trzecim miejscu pozostała Ema Klinec, która uzyskała 127 metrów. Na czwarte miejsce, po świetnym 132-metrowym skoku, wskoczyła Jerneja Brecl.