PGNiG Superliga kobiet: pewne triumfy faworytek, rzuty karne w Kielcach
Materiały biura prasowego PGNiG Superligi kobiet

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 12.09.2021, 22:38

W ostatni weekend rozegrano mecze 2. serii PGNiG Superligi kobiet. Pewne zwycięstwa odniosły medalistki z sezonu 2020/2021. Mistrzynie Polski, szczypiornistki MKS-u Zagłębia Lubin pokonały MKS Piotrcovię Piotrków Trybunalski 34:27. Srebrny KPR Gminy Kobierzyce wygrał z EKS-em Start Elbląg 26:20, a trzeci zespół poprzednich rozgrywek MKS FunFloor Perła Lublin okazał się lepszy od EUROBUD JKS-u Jarosław (35:24). Najbardziej wyrównana była potyczka Suzuki Korony Handball Kielce z Młynami Stoisław Koszalin. Ostatecznie po rzutach karnych triumf odniosły szczypiornistki z Koszalina.

Rywalizację w 2. serii PGNiG Superligi kobiet rozpoczęło starcie MKS-u Zagłębia Lubin z MKS-em Piotrcovią Piotrków Trybunalski. Obrończynie mistrzowskiego tytułu bardzo dobrze rozpoczęły ten mecz i w 9. minucie po trafieniu Patricii Machado Matieli prowadziły 4:1. Przyjezdne zmniejszyły różnicę do jednego trafienia (4:3), natomiast w kolejnych akcjach podopieczne Bożeny Karkut konsekwentnie odskakiwały rywalkom z Piotrkowa Trybunalskiego. W 19. minucie dzięki skutecznemu rzutowi Kingi Jakubowskiej na tablicy wyników widniał rezultat 12:5 dla "Miedziowych". Na półmetku rywalizacji gospodynie miały siedem bramek przewagi (17:10). W drugiej części zawodniczki Piotrcovii dążyły do zniwelowania strat, jednak nie potrafiły przeciwstawić się solidnie grającym rywalkom. Ostatecznie szczypiornistki Zagłębia zwyciężyły 34:27. Najwięcej bramek dla ekipy z Lubina zdobyła Kinga Jakubowska, zapisując na swoim koncie dziewięć trafień.

Pierwszym niedzielnym spotkaniem ekstraklasy szczypiornistek była potyczka KPR-u Gminy Kobierzyce z EKS-em Start Elbląg. Drużyna prowadzona przez Edytę Majdzińską rozpoczęła to starcie od prowadzenia 3:0. W kolejnym fragmencie młody zespół z Elbląga zmniejszył straty i w 13. minucie dzięki bramce Wiktorii Kostuch na tablicy wyników widniał rezultat 6:5 dla kobierzyczanek. Wicemistrzynie Polski odpowiedziały kilkoma skutecznymi kontratakami i odskoczyły przeciwniczkom na pięć trafień (12:7). Po pierwszej połowie zespół z Dolnego Śląska prowadził 15:10. Na początku drugiej części gospodynie kontynuowały dobrą grę, konsekwentnie powiększając różnicę. W 39. minucie wskutek celnego rzutu Vitorii Macedo kobierzycki zespół miał dziewięć bramek przewagi (21:12). W końcówce miejscowe utrzymały korzystny rezultat i wygrały 26:20.

Wiele emocji przyniosło spotkanie Suzuki Korony Handball Kielce z Młynami Stoisław Koszalin. Koszalinianki znakomicie rozpoczęły to starcie i w 12. minucie prowadziły 8:3. W kolejnym fragmencie zmotywowane gospodynie zmniejszyły różnicę. Po skutecznym rzucie Honoraty Gruszczyńskiej przewaga reprezentantek Pomorza Zachodniego stopniała do dwóch trafień (11:9). Jeszcze przed przerwą koszaliński zespół zdobył kilka bramek z rzędu i schodził na przerwę, prowadząc 17:11. Na początku drugiej połowy miejscowe ponownie zniwelowały straty do dwóch bramek (18:16). Podopieczne Pawła Tetelewskiego nie potrafiły wyrównać stanu rywalizacji, a w 53. minucie po dobrej akcji Anny Mączki to przyjezdne prowadziły 25:22. W decydujących akcjach kielczanki zaprezentowały dobrą grę w ofensywie i odrobiły straty, a spotkanie zakończyło się remisem 25:25. O tym, kto zdobędzie cenne dwa punkty miał zadecydować konkurs rzutów karnych. W nim zespół z Koszalina zachował więcej zimnej krwi, zwyciężając 4:2.

Ostatnim meczem weekendu było spotkanie w Jarosławiu, w którym tamtejszy EUROBUD JKS podejmował MKS FunFloor Perłę Lublin. Zespół gości przystępował do tego starcia w roli faworytek, co potwierdził od samego początku. W 10. minucie po trafieniu Marty Gęgi lublinianki prowadziły 6:3. Podkarpacka drużyna nie spuściła głów i dzięki bramce Aleksandry Dorsz doprowadziła do remisu 7:7. W końcówce pierwszej połowy podopieczne Moniki Marzec zaprezentowały bardzo solidną grę i na półmetku rywalizacji miały czterobramkową przewagę (15:11). W drugiej części lublinianki punktowały zespół z Jarosławia i kontrolowały przebieg boiskowych zdarzeń. W 43. minucie po bramce Romany Roszak reprezentantki Lubelszczyzny prowadziły 24:15. Później trwała dominacja przyjezdnych, które ostatecznie triumfowały 35:24.

Po dwóch seriach gier pierwsze miejsce w ligowym zestawieniu zajmuje MKS FunFloor Perła Lublin. Na drugiej pozycji plasuje się MKS Zagłębie Lubin, a podium uzupełnia KPR Gminy Kobierzyce. Aktualna tabela PGNiG Superligi kobiet jest dostępna TUTAJ

Wyniki meczów 2. serii:

MKS Zagłębie Lubin - MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 34:27 (17:10)

MKS Zagłębie Lubin: Wąż - Jakubowska 9, Górna 8, Grzyb 5, Kochaniak-Sala 3, Machado Matieli 2, Zawistowska 2, Galińska 2, Drabik 2, Milojević 1, Noga, Miłek, Hartman.

MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski: Sarnecka, Opelt - Świerczek 5, Oreszczuk 4, Sobecka 4, Trawczyńska 3, Królikowska 3, Trbović 3, Jureńczyk 2, Majsak 1, Grobelna 1, Waga 1, Klonowska.

KPR Gminy Kobierzyce - EKS Start Elbląg 26:20 (15:10)

KPR Gminy Kobierzyce: Kowalczyk, Zima - Macedo 6, Ważna 4, Wicik 3, Tomczyk 3, Buklarewicz 3, Janas 2, Wiertelak 2, Despodovska 2, Kozioł 1, Domagalska, Ivanović, Ilnicka, Olek, Kucharska.

EKS Start Elbląg: Pająk, Hypka - Wołoszyk 8, Kopańska 4, Głębocka 2, Kostuch 2, Dworniczuk 1, Choromańska 1, Tarczyluk 1, Owczarek 1, Peplińska, Szczepanik.

Suzuki Korona Handball Kielce - Młyny Stoisław Koszalin 25:25 (11:17) rzuty karne 2:4

Suzuki Korona Handball Kielce: Chojnacka, Chodakowska, Hibner - Rosińska 6, Pastuszka 6, Gruszczyńska 4, Więckowska 2, Grabarczyk 2, Kędzior 2, Jasińska 1, Czekala 1, Kowalczyk 1, Pękala, Zimnicka.

Młyny Stoisław Koszalin: Zimny, Filończuk, Ivantysia - Mazurek 9, Mączka 7, Kowalik 2, Rycharska 2, Urbaniak 2, Somionka 1, Żukowska 1, Borysławska 1, Lipok, Zaleśny, Haric.

EUROBUD JKS Jarosław - MKS FunFloor Perła Lublin 24:35 (11:15)

EUROBUD JKS Jarosław: Kukharchyk, Durasinović - Balsam 7, Kozimur 4, Nestsiaruk 3, Smolinh 3, Dorsz 2, Gadzina 2, Matuszczyk 2, Vukcević 1, Mrden, Strózik, Volovnyk.

MKS FunFloor Perła Lublin: Gawlik, Razum, Wdowiak - Roszak 9, Tatar 7, Gęga 6, Achruk 5, Szynkaruk 5, Byzdra 2, Anastacio 1, Pietras, Płomińska, Portasińska, Szczepaniak, Więckowska.