Tour of Britain: ostatni etap i wyścig dla van Aerta

• Data publikacji: 12.09.2021, 16:00

Wout van Aert po finiszu z peletonu wygrał w Aberdeen ostatni etap Tour of Britain. Kolarz Team Jumbo-Visma został triumfatorem całego wyścigu.

Tegoroczna edycja wyścigu dookoła Wielkiej Brytanii zakończyła się w Szkocji. Ostatni etap ze startem w Stonehaven i metą w Edynburgu liczył 173 kilometry. Największa trudność czyli podjazd pierwszej kategorii na Cairn o'Mount znajdował się w pierwszej części trasy.

Po starcie stworzyła się ucieczka, w której jechał Michał Paluta. Oprócz kolarza Global 6 Cycling w czołówce znaleźli się: były lider Robin Carpenter (Stany Zjednoczone, Rally Cycling), Ben Healy (Irlandia), Thomas Gloag (Wielka Brytania, obydwaj Trinity Racing), Jokin Murguialday (Hiszpania, Caja Rural-Seguros RGA) i William Bjergfelt (Wielka Brytania, SwiftCarbon Pro Cycling).

Michał Paluta odpadł z pierwszej grupy, a Healy, Murguialday, Gloag i Carpenter zostali doścignięci przez peleton na pięć kilometrów przed metą. Doszło do finiszu z grupy. Triumfował Wout van Aert. Mistrz Belgii dzięki bonifikacie wygrał cały wyścig, gdyż dotychczasowego lidera Ethana Haytera zabrakło w czołowej trójce. Drugie miejsce zajął Andre Greipel (Niemcy, Israel Start-Up Nation), a trzeci finiszował Mark Cavendish (Wielka Brytania, Deceuninck-Quick Step). W klasyfikacji generalnej van Aert wyprzedził o sześć sekund Haytera. Na trzeciej pozycji wyścig zakończył Julian Alaphilippe.

Łukasz Owsian (Team Arkea Samsic) w całym wyścigu zajął 20. miejsce (3:37), Michał Paluta był 28. (7:47), a Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers) 29. (8:09).