Badminton - ME U17: Joanna Podedworny wiecemistrzynią Europy

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 12.09.2021, 16:46

Joanna Podedworny zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy do lat 17 w badmintonie. W finale przegrała z Bułgarką Kaloyaną Nalbantovą.

We wczorajszym półfinale nasza zawodniczka miała nieco szczęścia przy nieszczęściu swojej rywalki. Pierwszego seta Ukrainka Jewgienia Kantemyr wygrała po wyrównanej grze do 18. W drugim niewielką przewagę posiadała Podedworny. Przy stanie 12:10 dla Polki Kantemyr doznała kontuzji, która uniemożliwiła jej kontynuowanie gry. Tak więc Ukrainka stanęła na najniższym stopniu podium. Kontuzja uniemożliwiła jej wystąp w finale miksta, do którego awansowała wraz z Jewgienim Stolowojem. Organizm młodej zawodniczki nie wytrzymał najwyrażniej obciążeń, które jej zafundowali trenerzy. N mistrzostwach wystąpiła w singlu, mikście i deblu. Mecz z Polką był jej 12 pojedynkiem w części indywidualnej mistrzostw. Potężna dawka.

Podedworny z Nalbantovą grała dotąd dwa razy i bilans był remisowy - Polka wygrała trzy lata temu na mistrzostwach Europy do lat 15, Bułgarka natomiast była lepsza na Bulgarian Open w 2020 roku. Zapowiadał się zacięty mecz, grały dwie najwyżej rozstawione singlistki. Niestety wyrównanej gry było w tym meczu jak na lekarstwo. W pierwszym secie Bułgarka odskoczyła na samym początku - było 5:0 i 9:1. Dopiero wtedy Podedworny się "obudziła" i zaczęła odrabiać straty. Udało się jej dojść na dwa punkty, ale ostatecznie przegrała tę partię do 18. W drugim secie remisowo było do stanu 5:5. Potem na korcie istniała już tylko Nalbantova, która wygrała seta do 10.

Najlepszym zawodnikiem mistrzostw okazał się Alex Lanier. Francuz zdobył dwa złote medale - w finale singla rozgromił Duńczyka Williama Boegebjerga 21:6 i 21:9. W deblu wraz z Baptiste Labarthe stoczył niezwykle zacięty mecz z Danilem Dubovenko i D-Glebem Stepakovem, wygrywając w trzech setach, choć w drugim Rosjanie mieli kilka lotek meczowych. W deblu pań mieliśmy rosyjski finał, w którym triumfowały Daria Charłampowicz i Galina Lisoczkina. W mikście złoto wpadło w ręce Duńczyków Jonathana Melgaarda i Marii Tonerup.

Wyniki finałów

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.