Kajakarstwo górskie - finał PŚ: Polacy bez sukcesów, rewelacyjna Fox

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 12.09.2021, 19:08

Trzecim dniem zmagań w ramach finału Pucharu Świata w kajakarstwie górskim zakończyły się tegoroczne zmagania tego cyklu. W niedzielę rozdano medale w wyścigach kanadyjkarek i kanadyjkarzy oraz w slalomie ekstremalnym kobiet i mężczyzn.

Niedzielne zmagania we francuskim Pau zaczęły się od półfinałowych i finałowych zmagań kanadyjkarek i kanadyjkarzy. U kobiet nawet w eliminacjach nie startowała żadna Polka, choć początkowo była do nich wpisana Klaudia Zwolińska. U mężczyzn tradycyjnie na starcie stanął Grzegorz Hedwig, który pewnie przeszedł przez eliminacje, ale w półfinale nie dał już rady – z czasem 114,01 i 6 sekundami karnymi przewagi Polak wylądował na 27. miejscu. Po całych zawodach powód do radości mieli za to gospodarze. Denis Gargaud Chanut z czasem 101,40 okazał się najlepszy, ledwie 0,16 sekundy przed Benjaminem Savsekiem ze Słowenii. Trzecie miejsce zajął inny przedstawiciel tego kraju – Luka Bozić (103,09). W zmaganiach kobiet bezkonkurencyjna okazała się Czeszka Tereza Fiserova, która z czasem 111,79 o blisko 1,5 sekundy wyprzedziła Jessicę Fox z Australii oraz Elenę Apel z Niemiec.

Po zmaganiach „tradycyjnych” po południu przyszedł czas na pływanie ekstremalne. Przypomnijmy, że już za trzy lata w Paryżu ta konkurencja zadebiutuje jako olimpijska i zostaną rozdane medale w konkurencji kobiet i mężczyzn. W Pau pierwsze takie pływanie odbyło się w sobotę. 20. miejsce z rezultatem 63,14 w starcie decydującym o rozstawieniu zajął Michał Pasiut. W niedzielę Polakowi nie poszło już tak udanie i w pierwszej rundzie rywalizacji zajął 3. miejsce w swoim wyścigu, przegrywając z Mario Leitnerem (Austria) oraz Martinem Dougoudem (Szwajcaria). Po zwycięstwo w rywalizacji mężczyzn sięgnął Hiszpan Joan Crespo, który w finale pokonał Czecha Vita Prandisa, Włocha Christiana De Dionigi oraz Szwajcara Lukasa Werro. U kobiet złoty medal jedzie do Holandii – „Pomarańczowych” reprezentuje zwyciężczyni zawodów – Martina Wegman, która wygrała z Aną Satilą z Brazylii i Jessicą Fox, która tego weekendu sięgnęła po… trzy medale.