Siatkówka - ME mężczyzn: Polacy rozbili Rosjan, mamy półfinał!
Daria Janczyk

• Dodał: Seweryn Czernek
  • Data publikacji: 14.09.2021, 22:04

Polscy siatkarze kontynuują swój zwycięski rajd podczas tegorocznych mistrzostw Europy! Biało-Czerwoni w ćwierćfinale rozbili Rosjan 3:0 i awansowali do najlepszej czwórki imprezy! O awans do finału powalczą oni ze zwycięzcą spotkania Słowenia-Czechy.

Polscy siatkarze już od początku meczu pokazali ogromną koncentrację i determinację, odskakując na 6:2. Później było już tylko lepiej, a wicemistrzowie olimpijscy wyraźnie nie potrafili się odnaleźć na boisku. Biało-Czerwonym wychodziło za to wszystko, co pozwoliło utrzymywać wysoką przewagę i prowadzić w środkowym fragmencie 16:8. Im pewniej grali Polacy, tym coraz więcej nerwowości wykazywali Rosjanie. Rozpędzona polska maszyna nie zatrzymywała się również w końcówce tej partii, gromiąc rywali 25:14.

Początek drugiego seta był już zdecydowanie bardziej wyrównany, a każda punktowa ucieczka szybko była niwelowana. Rosjanie prezentowali się znacznie lepiej i pewniej, nie pozwalając gospodarzom na zbudowanie przewagi. Sytuacja zmieniła się od stanu 15:14, kiedy to polska ekipa zapisała na swoim koncie cztery kolejne punkty i odskoczyła na pięć „oczek”. Siatkarze Sbornej zanotowali jednak skuteczną pogoń, doprowadzając do remisu 21:21. Ostatnie akcje przyniosły emocjonującą grę punkt za punkt, jednak dwie ostatnie piłki należały już do podopiecznych Vitala Heynena, którzy po grze na przewagi tryumfowali 26:24.

Trzecia odsłona już od początku miała podobny przebieg do pierwszego seta, a solidnie grająca polska drużyna szybko odskoczyła na 7:3. W grę rywali ponownie wkradły się nerwy i błędy własne, głownie w polu serwisowym. Dekoncentrację Rosjan skutecznie wykorzystywali prowadzący, dokładając kolejne „oczka” na swoje konto. W środkowym fragmencie partii Rosjanie zdołali się zbliżyć do mistrzów świata na dwa punkty, doprowadzając do 16:14. Pogoń rywali nie okazała się jednak skuteczna, bowiem im bliżej końca partii, tym gra Polaków wyglądała coraz efektowniej, co tylko gasiło zapał ekipy Sbornej. Ostatecznie polscy siatkarze zakończyli tego seta zwycięstwem 25:19, wygrywając całe spotkanie 3:0 i meldując się w półfinale mistrzostw Europy! Rywalami podopiecznych Heynena będą dobrze znani z poprzednich edycji imprezy Słoweńcy lub sensacyjni Czesi, którzy w 1/8 wyeliminowali mistrzów olimpijskich, Francuzów.

Polska - Rosja 3:0 (25:14, 26:24, 25:19)

Seweryn Czernek

O igrzyskach piszę od niedawna, ale z igrzyskami jestem już od wielu lat. Dziennikarz z wykształcenia i pasji. Fanatyk wielu dyscyplin, a w Poinformowanych zajmuję się siatkówką, biathlonem, biegami narciarskimi, tenisem oraz podnoszeniem ciężarów.