MŚJ w kolarstwie torowym: trzy medale pierwszego dnia

• Data publikacji: 15.08.2018, 20:53

W szwajcarskim Aigle rozpoczęły się mistrzostwa świata juniorów w kolarstwie torowym. Pierwszego dnia zawodów Polacy zdobyli trzy medale: dwa srebrne i jeden brązowy. Nasi kolarze zdobyli medale we wszystkich rozgrywanych dziś finałach.

Pierwszym finałem mistrzostw świata był scratch kobiet. Zawodniczki ścigały się na dystansie 38 okrążeń. Jako pierwsza na atak zdecydowała się Ukrainka Olha Kulynych. Jednak jej akcja nie powiodła się. Na około 15 okrążeń przed metą zaatakowała Jieun Shin. Atak Koreanki okazał się skuteczny i zdobyła ona złoty medal. Marta Jaskulska finiszowała jako pierwsza z peletonu i dzięki temu wywalczyła srebrny medal mistrzostw świata. Polka dwukrotnie obroniła się przed upadkiem po starciach z Irlandką i Czeszką. Brązowy medal zdobyła Niemka Katharina Hechler.

Drugie srebro dla Polski zdobyli sprinterzy. Polacy zajęli drugie miejsce w kwalifikacjach i pierwszej rundzie. W pierwszej rundzie Oskar Filipczak, Bartosz Kucharski i Cezary Łączkowski nieznacznie byli wolniejsi od Francuzów. Jednak okazali się lepsi od zwycięzców kwalifikacji, Rosjan, którzy powtarzali bieg w pierwszej rundzie z powodu problemów technicznych. Polacy na starcie wyścigu finałowego popełnili poważny błąd. Strata była zbyt duża, żeby dogonić Francuzów.

Trzecie miejsce w sprincie drużynowym wywalczyły Nikola Seremak i Nikola Sibiak. W pierwszej rundzie reprezentantki Polski pokonały Litwinki i awansowały do wyścigu o brązowy medal. W rywalizacji o trzecie miejsce Polki pokonały Nowozelandki, uzyskując czas 28,197. W finale Niemki Lea Sophie Friedrich i Alessa-Catriona Propster wygrały z Chinkami Min Lei i Jiafang Hu.

Marta Jaskulska, Oliwia Majewska, Wiktoria Kierat i Wiktoria Polak w kwalifikacjach wyścigu drużynowego uzyskały wynik 4:46,127. Dało to siódmy czas i awans do pierwszej rundy. W niej rywalkami Polek będą Niemki. Awansu do pierwszej rundy nie wywalczyła drużyna mężczyzn. Damian Papierski, Michał Gałka, Wiktor Richter i Kacper Walkowiak zajęli w kwalifikacjach 14. miejsce z czasem 4:18,468.