Liga Europy: rywalizacja w grupach otwarta. Grad bramek w Sevilli i podział punktów w Leicester
MArvAlcao17/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

• Dodał: Paweł Stańczyk
  • Data publikacji: 16.09.2021, 23:00

Po wprowadzeniu Ligi Konferencji Europy swoją formułę zmieniła Liga Europy, którą od tego sezonu uszczuplono do 32 drużyn. Tym samym fazę grupową tych rozgrywek podzielono na osiem grup, w których występuje po cztery zespoły. Z punktu widzenia polskiego kibica najciekawiej przedstawia się zestawienie C, do którego trafiła Legia Warszawa.

Wojskowi przygodę z Ligą Europy rozpoczęli już wczoraj, kiedy to wygrali 1:0 ze Spartakiem Moskwa, a zwycięską bramkę w doliczonym czasie gry zdobył z bliskiej odległości Kastrati. Dziś uzupełnieniem grupy C było starcie Leicester City z SSC Napoli, w barwach którego wystąpił Piotr Zieliński. Do przerwy prowadzili gospodarze. W 9. minucie prowadzenie dla Leicester dał w 9. minucie Perez, któremu z lewej strony dogrywał w pole karne Barnes. W 64. minucie ze swojej bramki mógł cieszyć się sam Barnes, który mimo asekuracji obrońcy zdołał uderzyć na tyle precyzyjnie, by dać swojej drużynie podwyższenie prowadzenia. Odpowiedź gości błyskawiczna i już w 69. minucie trafienie kontaktowe zanotował przerzucający piłkę nad bramkarzem - Osimhen. Goście ostatecznie dopięli swego i w 87. minucie wyrównali za sprawą tego samego zawodnika. Tym razem dośrodkowywał Politano, zaś Osimhen wygrał walkę powietrzną z rywalem i głową umieścił futbolówkę w siatce. W końcówce Leicester musiało radzić sobie w osłabieniu, gdyż czerwoną kartkę obejrzał Ndidi, ale nie wpłynęło to na wynik, który oznacza, że liderem tej grupy po 1. kolejce będzie warszawska Legia.

Aż siedem bramek padło w meczu Real Betis - Celtic Glasgow, który odbył się w ramach rywalizacji w grupie G. Początek tego spotkania ze wskazaniem na gości, których na prowadzenie w 13. minucie wyprowadził uderzający z bliskiej odległości, Ajeti. Niecały kwadrans później prowadzenie gości podwyższył były Juranović, który drogę do siatki znalazł po uderzeniu z karnego. Gospodarze straty odrobili jeszcze przed przerwą. Najpierw trafienie po przejściu linii defensywnej zanotował Miranda, zaś kilka minut później piłkę do pustej bramki wpakował Jimenez. Ten sam zawodnik do siatki trafił też w 53. minucie, kiedy to zebrał bezpańską piłkę i kąśliwym strzałem z okolic szesnastki posłał futbolówkę do siatki. Chwilę wcześniej miejscowi mogli cieszyć się z prowadzenia, gdyż podanie w pole bramkowe na gola zamienił Iglesias. Ostatecznie Real wygrał u siebie 4:3, gdyż w końcówce po dośrodkowaniu z rzutu wolnego na liście strzelców wpisał się główkujący Ralston.

Wyniki meczów 1. kolejki Ligi Europy 2021/2022

Grupa A

Rangers F.C. - Olimpique Lyon 0:2

Bramki: 23' Ekambi, 55' Tavernier (sam.)

Real Betis - Celtic Glasgow 4:3

Bramki: 32' Miranda, 34' Jimenez, 50' Iglesias 53' Jimenez - 13' Ajeti, 27' Juranović (karny), 87' Ralston

Bayer Leverkusen - Ferencvarosi TC 2:1

Bramki: 37' Palacios, 69' Wirtz - 8' Mmaee