Liga Mistrzów EHF: falstart mistrzów Polski, triumfy Veszprem i Barcelony

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 16.09.2021, 23:40

W środę i czwartek zostały rozegrane pierwsze mecze w Lidze Mistrzów EHF. Szczypiorniści Łomży Vive Kielce niespodziewanie przegrali na inaugurację z Dynamem Bukareszt 29:32. W hitowych starciach pierwszej serii gier Telekom Veszprem HC pokonał Paris Saint-Germain Handball 34:31, a Barcelona wygrała z SG Flensburg-Handewitt 25:21. Zwycięstwa odnieśli również szczypiorniści Aalborg Handbold, THW Kiel i HC Motoru. Z kolei mecze Elverum Handball z HC Vardarem 1961 oraz Montpellier HB z Pickiem Szeged zakończyły się remisami.

Grupa A

Mocnym akcentem rywalizację w najbardziej prestiżowych rozgrywkach klubowych rozpoczęli szczypiorniści Aalborg Handbold. Finaliści poprzedniej edycji pokonali na wyjeździe HC PPD Zagrzeb. W pierwszym kwadransie Chorwaci dotrzymywali kroku rywalom, jednak później duński zespół zaprezentował bardzo dobrą grę i schodził na przerwę z czterobramkową zaliczką (18:14). Po zmianie stron ekipa z Aalborg powiększała swoją przewagę, potwierdzając swoją wyższość nad przeciwnikami. Ostatecznie to starcie zakończyło się wynikiem 34:24. Najskuteczniejszym zawodnikiem zwycięskiej ekipy był Sebastian Barthold. Norweski skrzydłowy pokonał bramkarzy rywali dziewięć razy. Znacznie bardziej zacięty był pojedynek Elverum Handball z HC Vardar 1961. Po wyrównanym początku zespół ze Skopje zbudował w końcówce pierwszej części kilkubramkową przewagę. W 25. minucie dzięki trafieniu Patryka Walczaka przyjezdni prowadzili 13:9. Skandynawowie odpowiedzieli serią skutecznych rzutów i na półmetku rywalizacji mieliśmy remis 13:13. Druga połowa była pełna walki. Końca spotkania nie dotrwał Patryk Walczak, który w 48. minucie został ukarany czerwoną kartką. Norweski zespół mógł odnieść dosyć sensacyjne zwycięstwo, prowadząc w 57. minucie 27:25. Natomiast podopieczni Veselina Vujovicia wyrównali dzięki trafieniom Yoela Cuniego Moralesa i Stojancze Stoiłowa, a spotkanie zakończyło się rezultatem 27:27.

Pełen emocji był także pojedynek Montpellier HB z Pickiem Szeged. Mistrzowie Węgier dosyć szybko przejęli inicjatywę w tym spotkaniu i w 6. minucie dzięki trafieniu Sebastiana Frimmela prowadzili 5:1. Później francuska ekipa dążyła do odrobienia strat i dopięła swego w 24. minucie. Po celnym rzucie Olafura Gudmundssona na tablicy wyników widniał rezultat 11:11. Pierwsza połowa zakończyła się zwycięstwem przyjezdnych 15:14. W drugiej części trwała zacięta rywalizacja, a żadna z ekip nie była w stanie zbudować wyraźnej przewagi. W końcówce drużyna z Montpellier była bliżej triumfu, prowadząc 29:26, natomiast goście odrobili straty, a mecz zakończył się remisem 29:29. Pierwszy komplet punktów w rozgrywkach Ligi Mistrzów EHF w sezonie 2021/2022 wywalczyli szczypiorniści THW Kiel. Mistrzowie Niemiec dosyć pewnie pokonali HC Mieszkow Brześć 33:30. Sporą cegiełkę do sukcesu zespołu prowadzonego przez Filipa Jichę dołożył Niclas Ekberg. Szwedzki skrzydłowy zapisał na swoim koncie aż 11 trafień.

HC PPD Zagrzeb - Aalborg Handbold 24:34 (14:18)

Elverum Handball - HC Vardar 1961 27:27 (13:13)

Montpellier HB - Pick Szeged 29:29 (14:15)

HC Mieszkow Brześć - THW Kiel 30:33 (15:18)

Grupa B

Z pewnością nie w taki sposób inaugurację Ligi Mistrzów EHF wyobrażali sobie szczypiorniści Łomży Vive Kielce. Mistrzowie Polski dosyć niespodziewanie ulegli w Bukareszcie tamtejszemu Dynamu 29:32. Relacja z tego spotkania jest dostępna TUTAJ. W innym starciu grupy B wicemistrzowie Ligi Mistrzów z sezonu 2018/2019 ekipa Telekom Veszprem HC rywalizowała z brązowym medalistą ostatniej edycji Paris Saint-Germain Handball. Początek węgiersko-francuskiego pojedynku był dosyć wyrównany, a żadna z drużyn nie potrafiła zbudować wyraźnej przewagi. W końcówce pierwszej części paryżanie przejęli inicjatywę i schodzili na przerwę, prowadząc 17:13. Druga połowa była popisem drużyny z Veszprem. Świetna postawa Rodrigo Corralesa w bramce oraz skuteczna gra Yahii Omara i Manuela Strleka pozwoliła gospodarzom na odwrócenie losów rywalizacji. Ostatecznie wicemistrzowie Węgier zwyciężyli 34:31, notując ważne zwycięstwo w kontekście walki o czołowe miejsca w grupowej tabeli.

Wygraną zmagania w Lidze Mistrzów EHF zainaugurowali mistrzowie Ukrainy, zespół HC Motor. Ekipa z Zaporoża bardzo dobrze rozpoczęła spotkanie z FC Porto i po pierwszym kwadransie prowadziła 7:3 W kolejnym fragmencie przewaga miejscowych rosła i w 26. minucie wskutek celnego rzutu Denisa Wasiliewa wynosiła sześć bramek (13:7). Na półmetku rywalizacji na tablicy wyników widniał rezultat 15:10 dla Motoru. W drugiej części podopieczni Magnusa Anderssona rzucili się do odrabiania strat. Po trafieniu Leonela Fernandesa różnica stopniała do jednej bramki (23:22). W 58. minucie Portugalczycy doprowadzili nawet do remisu 27:27. Końcówka należała jednak dla gospodarzy, którzy ostatecznie wygrali 30:27. Bardzo dobrze zapowiadało się starcie SG Flensburg-Handewitt z Barceloną. Faworyzowana ekipa z Katalonii szybko odskoczyła przeciwnikom i w 8. minucie po bramce Diki Mema prowadziła 5:2. W kolejnych akcjach niemiecka drużyna chciała doprowadzić do remisu, lecz przyjezdni konsekwentnie utrzymywali przewagę. Na półmetku rywalizacji na tablicy wyników widniał rezultat 13:10. W początkowym fragmencie drugiej części bramkarz Flensburga Benjamin Burić zanotował kilka dobrych interwencji, a jego koledzy z drużyny zmniejszyli różnicę do jednego trafienia (17:16). W decydującym fragmencie szczypiorniści Barcelony po raz kolejny odskoczyli rywalom i utrzymali przewagę do ostatniej syreny. Hiszpański zespół zwyciężył 25:21, wykonując pierwszy krok w kierunku obrony mistrzowskiego tytułu.

C.S. Dynamo Bukareszt - Łomża Vive Kielce 32:29 (16:12)

Telekom Veszprem HC - Paris Saint-Germain Handball 34:31 (13:17)

HC Motor - FC Porto 30:27 (15:10)

SG Flensburg-Handewitt - Barcelona 21:25 (10:13)