PKO Ekstraklasa: Lechia Gdańsk - Piast Gliwice, kto ma więcej do udowodnienia?
Jakub Strzelczyk Photography

• Dodał: Krzysztof Dunaj
  • Data publikacji: 17.09.2021, 15:10

18 września bieżącego roku (sobota) o godz. 20:00 Lechia Gdańsk na własnym stadionie zmierzy się z Piastem Gliwice. Mecz Ósmej kolejki PKO Ekstraklasy dla obu drużyn będzie szansą na znalezienie się w pierwszej trójce.

W ostatnich tygodniach doszło do sporych roszad w sztabie szkoleniowym gospodarza sobotniego spotkania. Po remisie z beniaminkiem, Radomiakiem Radom (2:2) władze Biało-Zielonych” za porozumieniem stron zakończyli współpracę z Piotrem Stokowcem. 49-letni trener urodzony w Kielcach związany był z klubem od 2018 roku. W trakcie prowadzenia Budowlanych” zdobył Puchar Polski, Superpuchar Polski (dzięki któremu stał się najbardziej utytułowanym szkoleniowcem w historii Biało-Zielonych”) oraz na początku przygody z zespołem z Gdańska zajął trzecie miejsce w PKO Ekstraklasie. Losy byłego trenera Lechii podzielili asystent, trener przygotowania fizycznego oraz trener bramkarzy. Na tym ostatnim stanowisku został zatrudniony Paweł Primel, który w przeszłości pracował m.in. z Lechem Poznań i Wisłą Kraków. Natomiast Piotra Stokowca zastąpił Tomasz Kaczmarek, który w debiucie zremisował z Wisłą Kraków 2:2. Warto dodać, że do przerwy podopieczni Kaczmarka prowadzili 2:0.

Piast Gliwice w sezonie 2021/22 po siedmiu kolejkach w PKO Ekstraklasie zajmuje szóste miejsce z dorobkiem 10 oczek. Gliwiczanie mają na koncie trzy zwycięstwa, trzy porażki i remis. Ich przeciwnik z takim samym dorobkiem punktowym plasuje się o pozycję wyżej. Lechia od startu ligi ma dwie wygrane, cztery remisy i porażkę. Tabela pokazuje, że obie drużyny znajdują się w podobnej sytuacji. Zespoły strzeliły dotychczas dziesięć goli, a piłkarze z Gdańska są wyżej od Piasta tylko i wyłącznie dlatego, że rywal stracił o jedną bramkę więcej.

Po ostatnim ligowym meczu goście mają sporo do udowodnienia sobie, a także kibicom. W ubiegłej kolejce Piast Gliwice sensacyjnie przegrał z Zagłębiem Lubin, który wtedy przerwał serię trzech porażek z rzędu. Co więcej, Zagłębie strzeliło gola na stadionie Piasta w siódmej minucie doliczonego czasu gry.

Patrząc na ostatnie pięć spotkań pomiędzy Lechią a Piastem, w bezpośrednich starciach lepiej wypadają gospodarze. Wygrali aż trzy razy, natomiast rywal zwyciężył tylko raz. Ostatnia rywalizacja zakończyła się remisem 2:2, gdzie walka o wynik toczyła się do ostatniego gwizdka. Wówczas Lechia trafiła w 87. minucie bramkę kontaktową, a osiem minut później zanotowała trafienie wyrównujące z rzutu karnego. W międzyczasie swoją szansę miał również Piast, który nie wykorzystał jedenastki.

Czy tym razem zobaczymy dużo goli? Czy Kaczmarek wygra w najbliższą sobotę pierwszy mecz w roli trenera Lechii Gdańsk? Jedno jest pewne  emocji i walki do ostatniego gwizdka na pewno nie zabraknie. Spotkanie będzie można obejrzeć w TVP Sport oraz Canal+ Sport.