Kajakarstwo - MŚ: dwa finały Doroty Borowskiej

• Dodał: Radosław Kępys
  • Data publikacji: 17.09.2021, 16:38

Bardzo udany poranek – m.in. za sprawą startów Doroty Borowskiej – oraz trochę gorsze popołudnie – tak przebiegał piątek dla reprezentantów Polski na Mistrzostwach Świata w kajakarstwie, których drugi dzień zakończył się w Kopenhadze.

W Kopenhadze kapitalny początek dnia dla polskich kajaków zafundowała Dorota Borowska, która w przeciągu niecałej godziny zgarnęła finał C1 na 200 metrów, wygrywając swój wyścig eliminacyjny oraz w C2 na 200 metrów, gdzie wraz z Sylwią Szczerbińską zajęła 3. miejsce. Trzeci finał w sesji porannej zapewniła nam dwójka Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak, która z czasem 1:45,34 finiszowała tylko za Włochami – Nicolae Craciunem i Daniele Santinim. Inni Biało-Czerwoni spokojnie awansowali do półfinałów – mowa o Jakubie Stępunie (K1 200 metrów) i Małgorzacie Puławskiej (K1 500 metrów). Niestety z tej dobrej passy trochę wypisała się dwójka Filip Weckwert / Przemysław Korsak, która w K2 500 metrów mężczyzn zajęła 8. miejsce podczas wyścigu eliminacyjnego i nie popłynęła nawet w półfinale.

Po chwili przerwy w trakcie której startowali parakajakarze (o tym poniżej), odbyły się kolejne wyścigi eliminacyjne, a nasza reprezentacja mogła się cieszyć z awansu do kolejnych finałów. Wspaniale popłynęła czwórka kobiet na 500 metrów – Dominika Putto, Julia Olszewska, Klaudia Cyrulewska i Katarzyna Kołodziejczyk, która wygrała swój wyścig. Na 3. miejscu – również z awansem do finału A – wyścig eliminacyjny w C1 500 metrów mężczyzn zakończył Mateusz Kamiński. Tylko Jakub Śliwa o awans do decydującego wyścigu będzie się musiał bić w półfinale, gdyż zajął 4. lokatę w eliminacjach K1 500 metrów mężczyzn.

Popołudniowe starty Polaków nie poszły do końca po ich myśli. Bardzo blisko awansu do finału A była Magda Stanny na 500 metrów w C1 kobiet, ale ostatecznie 4. miejsce nie pozwoliło na awans do wyścigu o medale i Polka odpadła z rywalizacji. Na 5. miejscu swój półfinał skończyła za to czwórka kajakarzy na 500 metrów. Jakub Michalski, Wojciech Tracz, Bartosz Grabowski i Przemysław Korsak dostaną jednak jeszcze jedną szansę na pokazanie się w Kopenhadze, gdyż popłyną w finale B. Dwa ostatnie starty Polaków w piątek odbyły się po 16. Lepiej poszło Jakubowi Stępunowi, który w półfinale K1 200 zajął 3. miejsce i awansował do finału A. W K1 500 kobiet 5. lokatą musiała się zadowolić Małgorzata Puławska. Polka popłynie tylko w finale B.

W piątek startowali też parakajakarze i mogliśmy być wręcz dumni ze znakomitego startu Katarzyny Kozikowskiej. Polka w półfinale KL3 na 200 metrów nie pozostawiła szans rywalkom, wygrywając swój wyścig i awansując do finału A. Tomasz Moździerski w półfinale VL3 na 200 metrów był 5., co dało mu tylko finał B, za to Robert Wydera ten sam wyścig ukończył na 8. miejscu i odpadł z rywalizacji. Finał B z Moździerskim odbył się w sesji popołudniowej, gdzie Polak wygrał rywalizację z czasem 52,43.