Kajakarstwo - MŚ: trzy medale, Walczykiewicz znów czwarta

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 18.09.2021, 13:27

Trzy medale - dwa srebrne i jeden brązowy, dwa czwarte i dwa piąte miejsca to dorobek polskich kajakarzy w pierwszym finałowym dniu mistrzostw świata, które rozgrywane są w Kopenhadze.

O medale postarali się Dominika Putto i Katarzyna Kołodziejczyk w dwójce na sprinterskim dystansie 200 metrów, Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak w olimpijskiej konkurencji C2 na 1000 metrów oraz kanadyjkowa czwórka mężczyzn płynąca w składzie Aleksander Kitewski, Arsen Śliwiński, Michał Luibniewski i Norman Zezula na dystansie kilometra.

Liczyliśmy też na medal Marty Walczykiewicz. Nasza multimedalistka najważniejszych imprez mistrzowskich w konkurencji K1 200 metrów ma w tym sezonie wyjątkowego pecha - w Tokio na igrzyskach brązowy medal przegrała o niespełna 0.03 sek, w Kopenhadze strata do podium była jeszcze mniejsza, bo wyniosła 0.01 sek. Inna sprawa, że podobnie jak na igrzyskach Polka nieco spóźniła start i na krótkim dystansie ciężko było jej dogonić rywalki. Pod nieobecność Lisy Carrington po złoto sięgnęła Dunka Emma Jorgensen. Czwarte miejsce zajął też inny olimpijczyk z Tokio, Mateusz Kamiński, jednak jemu do podium w konkurencji C1 na 1000 metrów zabrakło już sporo.

Na piątym miejscu finiszowały kobiece dwójki na dystansie 500 metrów. Kajakarki Martyna Klatt i Sandra Ostrowska straciły do podium sporo, kilka sekund, bliżej miłej niespodzianki były kanadyjkarki Sylwia Szczerbińska i Aleksandra Jacewicz, które do końca liczyły się w walce o medale. Najsłabiej z Polaków w dzisiejszych finałach zaprezentowała się Adrianna Kąkol, która w kajakowej jedynce na dystansie kilometra finiszowała jako ósma.

W finałach B pływali kajakarze. Czwórka Jakub Michalski, Wojciech Tracz, Bartosz Grabowski, Przemysław Korsak okazała się najlepsza w finale pocieszenia na 500 metrów i sklasyfikowana została na 10. miejscu w mistrzostwach świata. Jedynkarz Rafał Rosolski był piąty na dwa razy dłuższym dystansie.

Rano rozgrywano także finały parakajakarskie. Polacy zajmowali piąte miejsca. Kamila Kubas zapisała taką lokatę w klasie KL2, Katarzyna Kozikowska w KL3 oraz Mateusz Surwiło w KL3. Niepełnosprawni kajakarze pływają na 200 metrów.

Natomiast w sesji popołudniowej rozegrano kilka wyścigów półfinałowych. Jakub Śliwa awansował do finału B w K1 na 500 metrów. W mikście K2 zaprezentowali się Marta Walczykiewicz i Bartosz Grabowski. Polska para pewnie wygrała wyścig eliminacyjny, awansując bezpośrednio do finału A.

Jutro aż dziewięć finałów z udziałem Polaków, nie licząc wyścigów maratońskich na 5000 metrów. Będą kolejne medale.

K2 kobiet 200 m:
1. Rosyjski Komitet Olimpijski (Kristina Kovnir/Anastazja Dołgowa)
2. Węgry (Blanka Kiss/Anna Lucz)
3. Polska (Dominika Putto/Katarzyna Kołodziejczyk)

K2 kobiet 500 m
1. Węgry
2. Białoruś
3. Belgia
---
5. Polska (Martyna Klatt/Sandra Ostrowska)