Tenis stołowy - Europe TOP 16: niemiecka dominacja w Salonikach

• Dodał: Łukasz Nocuń
  • Data publikacji: 19.09.2021, 21:50

Prestiżowy turniej Europe TOP 16 zakończył się triumfami reprezentantów Niemiec. W gronie singlistów najlepszy okazał się Patrick Franziska, a wśród singlistek równych nie miała sobie Nina Mittelham.

W tegorocznej edycji zawodów zabrakło kilku gwiazd europejskiego tenisa stołowego. Na liście nieobecnych byli m.in. Timo Boll i Dmitrij Ovtcharov, a z ich nieobecności skorzystał inny Niemiec - Patrick Franziska. Zawodnik 1. FC Saarbrücken rozpędzał się z meczu na mecz. Po niezwykle trudnej przeprawie w pierwszej rundzie (wygrana 4:3 w setach z Dominikiem Habesohnem) dotarł do półfinału po efektownym zwycięstwie z rodakiem Ruwenem Filusem 4:1. Na początek niedzieli przyszło mu się zmierzyć z aktualnym wicemistrzem świata Matthiasem Falckiem. Spotkanie zapowiadało się na wyrównane, ale Franziska od pierwszej piłki lepiej prezentował się przy stole. Szybko wygrane trzy sety dały mu spory komfort. Falck próbował nawiązać walkę, ale stać go było na wygranie jedynie dwóch partii. W szóstej odsłonie Niemiec oddał rywalowi osiem punktów i przypieczętował awans do wielkiego finału Europe TOP 16.

W ostatnim meczu turnieju naprzeciw Franziski stanął Portugalczyk Marcos Freitas. Po emocjonującym secie otwarcia wygranym po grze na przewagi Niemiec dołożył kolejne dwie partie, tracąc w nich odpowiednio osiem i sześć punktów. Freitas przedłużył rywalizację po zwycięstwie w czwartej odsłonie 13:11. Odpowiedź Franziski była jednak błyskawiczna, który zamknął spotkanie w pięciu setach.

Patrick Franziska (Niemcy) - Marcos Freitas (Portugalia) 4:1 (12:10, 11:8, 11:6, 11:13, 11:5)

W ślady kolegi z reprezentacji poszła Nina Mittelham. Zawodniczka nie mająca sukcesów w grze pojedynczej na arenie międzynarodowej, sprawiła w Salonikach sporą sensację. W finałowym meczu przyszło jej się mierzyć z Portugalką Yu Fu, która na co dzień rywalizuje w polskiej lidze w barwach Enea Siarkopolu Tarnobrzeg. Spotkanie było zacięte przez pierwsze dwa sety - pierwszy padł łupem Mittelham (11:8), zaś drugi zapisała na swoim koncie Yu (11:8). Z czasem coraz bardziej zauważalna była przewaga Niemki. Partie wygrane do sześciu i trzech stawiały ją w komfortowej sytuacji. Portugalka walczyła o przedłużenie swoich marzeń o trofeum w secie piątym, broniąc przy tym piłek meczowych. Od stanu 12:12 dwie kolejne wymiany zakończyły się jednak po myśli Mittelham. Ostatecznie wygrała finał 4:1 i została siódmą Niemką, która zwyciężyła w Europe TOP 16.

Nina Mittelham (Niemcy) - Yu Fu (Portugalia) 4:1 (11:8, 8:11, 11:6, 11:3, 14:12)

W Salonikach nie rywalizowali reprezentanci Polski.