EBL: premierowe zwycięstwo Śląska

• Dodał: Łukasz Nocuń
  • Data publikacji: 20.09.2021, 22:24

Koszykarze Śląska Wrocław po fatalnej serii trzech porażek z rzędu, w poniedziałkowy wieczór odnieśli pierwsze zwycięstwo w sezonie. W Hali Orbita pokonali Enea Abramczyk Astorię Bydgoszcz 90:81.

Dzisiejsze spotkanie we Wrocławiu było niezwykle istotne dla szkoleniowca Śląska. Ewentualna porażka mogła zakończyć przygodę Petara Mijovicia tuż po starcie sezonu.

Gospodarze wyszli na parkiet zmotywowani, ale od początku widać było w ich poczynaniach sporo nerwowości. Wykorzystali to zawodnicy Astorii, w szeregach których brylował dziś Klavs Cavars. Łotysz w pierwszej kwarcie zdobywał cenne punkty pozwalające jego drużynie na utrzymywanie kilkupunktowej przewagi. W końcówce tej odsłony spotkania Wrocławianie zaczęli w końcu trafiać z dystansu, a za sprawą trójki Łukasza Kolendy zmniejszyli dystans do rywala do jedynie dwóch punktów. Ostatnie słowo należało jednak do Michała Chylińskiego, który odpowiedział trafionym rzutem zza łuku, wyprowadzając Astorię na prowadzenie 22:17. W drugiej kwarcie Śląsk musiał gonić rywali niemal przez pełne dziesięć minut. Kapitalne zawody rozgrywał Cavars, dzięki któremu Astoria uciekła na osiem oczek. Reakcja brązowych medalistów z poprzedniego sezonu była jednak kapitalna. Seria 10:0 po akcjach Jovanovicia i Dziewy pozwoliła im tuż przed przerwą objąć pierwsze w meczu prowadzenie (33:30).

Po powrocie na parkiet Śląsk chciał za wszelką cenę powiększyć przewagę. Mimo, że początek trzeciej kwarty był zacięty, z czasem zarysowywała się coraz większa przewaga gospodarzy. W efekcie - po trzydziestu minutach i trafieniu Jovanovicia prowadzili oni 63:56. Ostatnia kwarta to popis podopiecznych Petara Mijovicia, którzy po dwóch celnych trójkach Justina Bibbsa powiększyli przewagę do szesnastu punktów (76:60). Wynik ten stawiał gospodarzy w komfortowej sytuacji. Do końca meczu kontrolowali wydarzenia na parkiecie, ostatecznie wygrywając 90:81.

Bohaterem Wrocławian został Strahinja Jovanović. Autor 23 punktów dołożył do swojego dorobku cztery asysty, trzy przechwyty oraz trzy zbiórki. Ważne punkty dołożyli również inne gwiazdy Śląska - Cyril Langevine (13), Aleksander Dziewa (12) oraz Kodi Justice (11).

Śląsk Wrocław - Astoria Bydgoszcz 90:81 (17:22, 22:14, 24:20, 27:25)

WKS Śląsk: Strahinja Jovanović 23, Cyril Langevine 13, Aleksander Dziewa 12, Kodi Justice 11, Justin Bibbs 10, Kerem Kanter 8, Jakub Karolak 5, Ivan Ramljak 5, Łukasz Kolenda 3

Astoria: Klavs Cavars 22, Paul Jorgensen 13, Dominykas Domarkas 12, Michał Chyliński 10, Mateuysz Zębski 8, Markus Loncar 6, Michał Krasuski 3, Andrzej Pluta 3, Alan Herndon 2, Jakub Nizioł 2, Michał Aleksandrowicz 0, Patryk Kędel 0.