Piłka nożna kobiet - el. MŚ: pierwsze zwycięstwo Polek!

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 21.09.2021, 19:25

W swoim drugim spotkaniu eliminacji do mundialu Polki po raz pierwszy zwycięskie. Podopieczne Niny Patalon pokonały w Erywaniu reprezentantki Armenii 1:0 po bramce Weroniki Zawistowskiej. Pomimo zdobycia kompletu oczek gra „Biało – Czerwonych” pozostawiła wiele do życzenia.

Przed rozpoczęciem spotkania faworytki wskazać było bardzo łatwo. „Biało – Czerwone” notowane są w kobiecym rankingu FIFA aż 99 pozycji wyżej od swoich wtorkowych rywalek (Polki zajmują aktualnie 29. miejsce, natomiast reprezentantki Armenii na 128), w związku z czym kibice zadawali sobie pytanie nie czy, a jak wysoko zwyciężą Polki. Podopieczne Niny Patalon na inaugurację zremisowały z Belgijkami 1:1, natomiast gospodynie chciały zrehabilitować się za pogrom, jakiego doznały w spotkaniu z reprezentacją Norwegii (porażka aż 10:0).

Od pierwszych minut przewaga Polek nie podlegała dyskusji. Pomimo wielu przestrzeni zostawianych przez gospodynie na skrzydłach, nasze reprezentantki niezbyt często niepokoiły stojącą między słupkami Lenę Andriasjan. Na pewno spory fakt na taki obraz gry naszych reprezentantek był fakt pozostawienia największej gwiazdy – Ewy Pajor – na ławce rezerwowych. Piłkarki Niny Patalon wyglądały na wycofane i przestraszone, co znalazło swoje odzwierciedlenie w statystykach, bowiem przez pierwsze 20 minut Polki nie oddały celnego strzału na bramkę Ormianek. Dopiero szybka, kombinacyjna akcja naszych reprezentantek spowodowała, że wyszły one na prowadzenie. Po serii kilku szybkich podań z pierwszej piłki do prostopadłej piłki jak pierwsza dobiegła Weronika Zawistowska i pewnym strzałem po długim roku pokonała bramkarkę gospodyń. Zdobyta bramka niespecjalnie dodała Polkom skrzydeł, bowiem do końca pierwszej połowy jedynym zagrożeniem było uderzenie z rzutu wolnego Kingi Kozak. Niestety, strzał zawodniczki Czarnych Sosnowiec, został sparowany na rzut rożny przez Andrasjan.

Od pierwszych minut drugiej połowy Polki starały się zdobyć kolejną bramkę. Pomimo kolejnej próby Kozak oraz Gabrieli Grzywińskiej licznik bramek nie drgnął. W miarę upływu czasu widać było nerwowość, jaka wkradała się w poczynania naszych reprezentantek. Piłkarki Niny Patalon zbyt długo prowadziły piłkę przy nodze i bardzo niedokładnie wykonywały stałe fragmenty gry, po których brakowało zagrożenia pod bramką gospodyń. Pomimo zmian przeprowadzonych przez polską selekcjoner i całkowitej dominacji „Biało – Czerwonych” większość akcji kończyła się rzutami rożnymi, bądź piłka lądowała w rękawicach golkiper Ormianek. Ostatecznie więcej bramek nie padło i polskie piłkarki zanotowały inaugurujące zwycięstwo w eliminacjach do mistrzostw świata.

Armenia – Polska 0:1 (0:1)

Bramki: 27’ Zawistowska

Armenia: Andriasyan – Ghukasyan, Khachatryan (54’ Ghazaryan Liana), Aleksanyan, Jeghyan, Vermillion – Dallakyan (86’ Pizlova), Osipyan (90+2’ Der-Megerdichian), Sakhinova (86’ Ghazaryan Luiza), Karapetyan (90+2’ Badalyan) - Artin

Polska: Szymańska – Matysik, Mesjasz, Dudek, Wiankowska – Grzywińska (72’ Kaletka), Achcińska, Grabowska (46’ Karczewska) – Zawistowska, Kozak, Kamczyk (71’Rędzia)

Żółte kartki: Karapetyan, Ghazaryan

Sędzia: Catarina Campos