Podnoszenie ciężarów - MEJ i ME U23: "małe srebro" Szymanek na zakończenie przeciętnego dnia

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 26.09.2021, 22:40

Niedziela była kolejnym dniem trwających mistrzostw Europy juniorów oraz mistrzostwa Europy U23 w podnoszeniu ciężarów w fińskim Rovaniemi. W niedzielę na pomoście mogliśmy oglądać cztery reprezentantki Polski. Najlepiej z naszych zawodniczek zaprezentowała się Monika Szymanek, która zdobyła mały srebrny medal w podrzucie w kategorii do 59 kg kobiet w rywalizacji juniorek.

Jako pierwsza na pomoście pojawiła się Klaudia Luterek w kategorii do 55 kg w rywalizacji U23. W rwaniu Polka zaliczyła tylko jeden ciężar – 70 kg, w dodatku dopiero w ostatniej próbie. W podrzucie zawodniczka Agrosu Zamość bez większych problemów zaliczyła 80 kg w pierwszej próbie. Niestety, w kolejnych dwóch podejściach sztanga ważąca trzy kilogramy więcej okazała się za ciężka, co spowodowało, że nasza zawodniczka osiągnęła w dwuboju 150 kg, dające ósme miejsce. Złoty medal zdobyła – po fantastycznej walce – Fraer Morrow z Wielkiej Brytanii, która o kilogram w dwuboju wyprzedziła Francuzkę Riguard Garance. Brąz powędrował dla Kristiny Nowitskajej z Rosji.

Wyniki w kategorii do 55 kg kobiet U23:

1. Fraer Morrow (GBR) 193 kg (85+108)

2. Riguard Garance (FRA) 192 kg (86+106)

3. Kristina Nowitskaja (RUS) 188 kg (82+106)

8. Klaudia Luterek (POL) 150 kg (70+80)

Drugą niedzielną rywalizacją, w której również oglądaliśmy reprezentantkę naszego kraju, była rywalizacji juniorek w kategorii do 55 kg. Niestety, bardzo słabo zaprezentowała się Zuzanna Połka, która nie została sklasyfikowana w dwuboju. Po osiągnięciu 70 kg w pierwszej próbie rwania i spaleniu dwóch kolejnych na ciężarze 73 kg, nasza młoda zawodniczka całkowicie nie poradziła sobie z 89-kilogramową sztangą w podrzucie (wszystkie trzy podejścia spalone), przez co nie została sklasyfikowana w końcowej tabeli wyników. W tej kategorii bezkonkurencyjna była Switłana Samuliak z Ukrainy, która była klasą sama dla siebie. Podium uzupełniła inna z Ukrainek, Olha Iwzenko oraz reprezentantka Niemiec – Annika Pilz.

Wyniki w kategorii do 55 kg juniorek:

1. Switłana Samuliak (UKR) 191 kg (88+103)

2. Olha Iwzenko (UKR) 180 kg (82+98)

3. Annika Pilz (GER) 178 kg (80+98)

DSQ. Zuzanna Połka (POL)

Ostatnim akcentem niedzielnej rywalizacji na pomoście były zmagania juniorek w kategorii do 59 kg, gdzie oglądaliśmy aż dwie nasze reprezentantki. Pomimo faktu, że zarówno Marii Połce, jak i Monice Szymanek nie udało się zdobyć medalu, to można być zadowolonym z osiągniętych przez nie wyników. Zaimponowała zwłaszcza Szymanek, której udało się zdobyć mały srebrny medal za rywalizację w podrzucie i osiągnięcie 113 kg. Tym bardziej szkoda rwania, gdzie młodej Polce udało się zaliczyć tylko jedną próbę na sztandze ważącej 80 kg. Takie rezultaty pozwoliły zawodniczce klubu LKS Dobryszyce zakończyć zmagania na piątej pozycji. Maria Polka z kolei, po uzyskaniu 79 kg w rwaniu oraz 98 kg w podrzucie, została sklasyfikowana trzy pozycje niżej. Podobnie jak kategorię niżej, tak i tutaj zawody zostały zdominowane przez Ukrainki. Złoty medal powędrował do Kamili Konotop, srebro zdobyła Alina Zacharczenka, natomiast brąz Cansel Ozkan z Turcji.