Koszykówka - 1. liga: nowy sezon rozpoczęty

• Data publikacji: 27.09.2021, 20:42

Rozpoczął się nowy sezon pierwszej ligi w koszykówce. W hicie pierwszej kolejki WKK Wrocław wygrał na wyjeździe z Górnikiem Trans.eu Wałbrzych. Kibiców interesowało spotkanie rezerw Śląska Wrocław z PGE Turowem Zgorzelec. Goście z kontrowersyjną "dziką kartą" zostali zdeklasowani przez rywala.

Rozgrywki rozpoczęły się w Lublinie, gdzie druga drużyna Startu podejmowała KS Księżak Łowicz. Mecz rozpoczął się od prowadzenia 7:0 gospodarzy. Już w pierwszej kwarcie Księżak odrobił straty. W drugiej części gry AZS UMCS Start II utrzymywał kilkupunktowe prowadzenie i do przerwy było 48:41. W trzeciej kwarcie goście nawet wyszli na prowadzenie, a o wszystkim rozstrzygnęła ostatnia część spotkania. Należała ona do lublinian, którzy ostatecznie triumfowali 88:80. Najskuteczniejszym zawodnikiem meczu był Arkadiusz Kobus (Księżak), który rzucił 20 punktów. Dla Startu 17 oczek zdobył Bartosz Ciechociński.

W poprzednim sezonie z Energa Basket Ligi spadł zespół ze Starogardu Gdańskiego. W rozgrywkach pierwszoligowych SKS wygrał w pierwszym spotkaniu na wyjeździe 85:74 z Miastem Szkła Krosno. Dla zwycięskiej ekipy 25 punktów zdobył Szymon Ryżek. Ciekawie było w Wałbrzychu, gdzie zmierzyły się drużyny, które walczyły w poprzednim sezonie o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. Początek meczu należał do WKK Wrocław, ale Górnik odrobił straty. W końcówce lepsi okazali się goście, którzy wygrali 74:71. Dla ekipy z Wałbrzycha 21 oczek rzucił Marcin Dymała.

Decka Pelplin wygrała 63:58 ze Zniczem Basket Pruszków. Po pierwszej kwarcie było 24:11 dla gospodarzy. W drugiej części meczu Znicz zmniejszył różnicę nawet do czterech punktów, ale Decka odpowiedziała i potem kontrolowała przebieg gry. Od porażki sezon rozpoczął najlepszy zespół poprzedniego sezonu w drugiej lidze. MKKS Żak Koszalin przegrał 69:79 z Sokołem Łańcut. Dla gości 20 punktów zdobył Marcin Nowakowski.

Wiele kontrowersji wzbudziło przyznanie dzikiej karty dla PGE Turowa Zgorzelec. Zespół ten w poprzednim sezonie zakończył rozgrywki 3. ligi w dolnej części tabeli, a teraz po decyzji ligi powiększył stawkę na zapleczu Energa Basket Ligi. Pierwszy mecz ekipa ze Zgorzelca z dziewięcioma zawodnikami w składzie zagrała na wyjeździe (mecz przeniesiony ze Zgorzelca do Wrocławia) z drugim Śląskiem Wrocław. W zespole z Dolnego Śląska grali koszykarze, którzy dzień wcześniej grali w meczu PLK z Arką Gdynia. Zgodnie z przewidywaniami mecz zakończył się pogromem. Wrocławianie wygrali 142:54. W trzeciej kwarcie Turów zdobył zaledwie cztery punkty. Aleksander Leńczuk zdobył 27 punktów i został najlepszym strzelcem ligi. Double-double zanotowali Szymon Tomczak (16 punktów i 14 zbiórek) i Maksymilian Zagórski (18 punktów i 12 zbiórek).