Podnoszenie ciężarów - MEJ i ME U23: dzień siódmych lokat Polaków
Calex1987/Wikimedia

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 27.09.2021, 21:15

Kolejny dzień Mistrzostw Europy juniorów oraz do lat 23. zakończył się bez medalu dla reprezentacji Polski. W poniedziałek w Rovaniemi na pomoście zameldowało się aż trzech naszych przedstawicieli. Kacper Urban (-67 kg) oraz Karolina Brzostek (-59 kg) zajęli siódmą lokatę, a Konrad Łazuga (-73 kg) dziewiątą w swoich kategoriach.

Wśród płci pięknej z orzełkiem na piersi wyszła na pomost jedynie Karolina Brzostek w kategorii do lat 23. Polka rozpoczęła rwanie od ciężaru 70 kg. Niestety pierwsza próba nie była udana, lecz w drugim podejściu udało się bezbłędnie wyrwać sztangę. W ostatnim, trzecim, podejściu zawodniczka zadeklarowała 75 kg, którego finalnie nie udało się zaliczyć. Po rwaniu Polka była sklasyfikowana na siódmym miejscu, ze stratą do liderki Mariyi Hanhur z Ukrainy aż 28 kilogramów. Do podrzutu przystępowała jedynie z szansą awansu o jedną pozycję i wyprzedzenia Mołdawianki Marii Scripcenco, lecz to rywalka była awizowana z lepszym rekordem życiowym. Kolejna część zmagań mogła ucieszyć Polkę, gdyż udało się zaliczyć wszystkie trzy próby. W najlepszym podejściu podrzuciła sztangę o wadze 88 kg. Do awansu jednak zabrakło dość sporo, gdyż Mołdawianka ukończyła podrzut z wynikiem 96 kg. Oficjalnie Karolina Brzostek zakończyła start w Rovaniemi na siódmej lokacie z łącznym rezultatem 158 kg.

Na pomoście o medale starali się Kacper Urban oraz Konrad Łazuga w kategorii juniorów. Pierwszy z panów rozpoczął dość udanie rwanie, gdyż z wynikiem 126 kg do podium tracił zaledwie sześć kilogramów. Wszelkie marzenia o pierwszej trójce legły w gruzach podczas podrzutu. Urban najpierw podrzucił 145 kg, lecz kolejne dwie próby były niezaliczone. Finalnie został sklasyfikowany na pozycji siódmej z wynikiem 271 kg. Warto zaznaczyć, że brązowy medal wywalczył Bułgar Ivan Dimov, który startował w grupie B, czyli teoretycznie słabszej. Dość dużego pecha w swoim starcie zaliczył Konrad Łazuga. Polak nie zaliczył ani jednego podejścia w rwaniu. Po tych próbach było już wiadomo, że nie ukończy startu na mistrzostwach na dobrej pozycji. Pomimo nieudanego rwania Polak zdecydował się na przystąpienie do podrzutu. Ponownie miał duże problemy, gdyż dwukrotnie nie zaliczył 142 kg. Dopiero w trzecim podejściu udało się uzyskać jakikolwiek wynik. Finalnie zakończył na dziewiątej pozycji.