MŚJ w kolarstwie torowym: kolejne trzy medale dla Polski

• Data publikacji: 17.08.2018, 18:38

Dorobek reprezentacji Polski na mistrzostwach świata juniorów powiększył się o kolejne trzy medale. Srebro w wyścigu punktowym zdobył Filip Prokopyszyn. Marta Jaskulska w omnium i Nikola Sibiak w sprincie wywalczyły brązowe medale. To już drugie medale na koncie tych kolarzy.

Filip Prokopyszyn sięgnął w Aigle po swój drugi srebrny medal. Wczoraj reprezentant Polski był drugi w scratchu. Pierwsze okrążenie Filip Prokopyszyn nadrobił na ponad 70 rund przed końcem wyścigu, razem z Australijczykiem Lucasem Plappem. Potem Polak nadrobił jeszcze jedną rundę. Towarzyszami tej akcji oprócz Australijczyka byli jeszcze Oleg Kanaka z Ukrainy i Calvin Dik z Niemiec. Po drodze Polak zbierał także punkty na lotnych premiach, a jeden z finiszów wygrał. Popis mocy Prokopyszyn dał na ostatnim, podwójnie punktowanym finiszu, gdzie wywalczył 10 punktów. Tym samym przypieczętował drugie miejsce z dorobkiem 60 punktów. Bezkonkurencyjny był Lucas Plapp, który zdobył 70 punktów. Trzecie miejsce z dorobkiem 44 punktów zajął Duńczyk Robin Juel Skivild.

Pierwszą konkurencją omnium był scratch, który wygrała Brytyjka Ellie Russell. Marta Jaskulska zajęła 10. miejsce. Polka bardzo dobrze zaprezentowała się w wyścigu tempowym, gdzie była druga. Wygrała Vittoria Guazzini. Włoszka była najlepsza także w wyścigu eliminacyjnym, chociaż zaliczyła w nim upadek. Jaskulska w trzeciej konkurencji była dziesiąta i w klasyfikacji omnium była siódma z szansami na medal. Polka od razu zaatakowała i wygrała pierwszy sprint, ale nie nadrobiła okrążenia. Potem udało się jej to z trzema rywalkami. Dzięki temu i dalszej aktywnej jeździe liczyła się w walce o medal. Jaskulska zaatakowała jeszcze na ostatni finisz, na który wjechała tylko za Ukrainką Olhą Kulynych. Ostatecznie Marta Jaskulska wskoczyła na trzecie miejsce. Bezapelacyjnie wygrała Vittoria Guazzini. Drugie miejsce zajęła Rosjanka Daria Małkowa.

Dzisiaj rozegrano także półfinałowe i finałowe wyścigi sprintu kobiet. \Nikola Sibiak zakończyła zawody z brązowym medalem. Polka w półfinale przegrała 0:2 z Chinką Jiafang Hu. W rywalizacji o brąz z Niemką Alessą-Catrioną Propster, która w ćwierćfinale pokonała Nikolę Seremak, Sibiak wygrała 2:1. Nikola Sibiak uplasowała się na 3. miejscu. Ze złota cieszyła się Lea Sophie Friedrich.

Mistrzem świata w wyścigu indywidualnym na 3000 metrów został Lew Gonow. W kwalifikacjach Rosjanin pobił rekord świata (3:11,143), a w finale pewnie pokonał Brytyjczyka Ethan Vernona. W wyścigu o trzecie miejsce inny kolarz z Rosji Gleb Syritsa wygrał z Nowozelandczykiem Finnem Fisherem-Blackiem. Polacy odpadli w kwalifikacjach. Wiktor Richter był 8., a Michał Gałka 12.

W ćwierćfinale sprintu jest Cezary Łączkowski. Reprezentant Polski zajął 4. miejsce w kwalifikacjach. W 1/16 finału miał wolny los, a w 1/8 pokonał Niemca Eliasa Edbauera. W 1/16 finału niemiecki kolarz pokonał drugiego z Polaków, Mateusza Sztraucha. Rywalem Łączkowskiego w ćwierćfinale będzie Chińczyk Qi Liu.