Liga Mistrzów: gol Chiesy przesądził o triumfie Juventusu nad Chelsea
Gabriele Barberis/Wikimedia Commons/CC 3.0

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 29.09.2021, 22:57

W hitowym starciu 2. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów Juventus FC podejmował Chelsea FC. Turyńczycy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony i pokonali drużynę z Londynu 1:0. Na początku drugiej połowy bramkę decydującą o losach tego spotkania zdobył Federico Chiesa.

Zarówno piłkarze Juventusu, jak i Chelsea rozpoczęli obecną edycję elitarnych rozgrywek od wygranych. Włoska ekipa pokonała Malmö FF 3:0. Z kolei "The Blues" okazali się lepsi od Zenitu Sankt Petersburg, zwyciężając 1:0. Pierwszą groźną sytuację w środowej potyczce na Allianz Stadium mieli przyjezdni. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Romelu Lukaku odnalazł się w polu karnym, ale jego próbę powstrzymał Wojciech Szczęsny. Obrońcy trofeum długo utrzymywali się przy piłce, a gospodarze szukali swoich szans w kontrataku. W 16. minucie podopieczni Massimiliano Allegriego wyszli z dynamicznym atakiem, jednak dobrze zapowiadającą się akcję zakończyło słabe podanie Adriena Rabiota. Chwilę później Federico Chiesa wykorzystał błąd defensywy londyńskiego zespołu i ruszył w kierunku bramki rywali, natomiast strzał reprezentanta Włoch był minimalnie niecelny.

W kolejnym fragmencie obraz gry się nie zmienił. Londyńczycy cierpliwie budowali atak pozycyjny, lecz brakowało im wykończenia akcji. Defensorzy "Starej Damy" poświęcali szczególną uwagę Romelu Lukaku, przez co napastnik gości miał spore problemy z dochodzeniem do sytuacji strzeleckich. W końcówce pierwszej połowy gospodarze przejęli inicjatywę. Niezłą szansę na otworzenie wyniku miał Federico Bernardeschi, ale piłka po jego uderzeniu z rzutu wolnego trafiła w mur. W 42. minucie Edouard Mendy zanotował pewną interwencję, wyłapując futbolówkę dośrodkowaną ze stałego fragmentu gry. Jeszcze przed przerwą dobrą okazję miał Thiago Silva, jednak strzał Brazylijczyka został zablokowany przez turyńczyków. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się rezultatem 0:0.

Druga część spotkania rozpoczęła się kapitalnie dla Juventusu. W pierwszej akcji po zmianie stron Federico Bernardeschi posłał prostopadłe podanie do Federico Chiesy, który mocnym strzałem pod poprzeczkę pokonał golkipera Chelsea. "The Blues" mogli szybko odpowiedzieć. W 51. minucie Ben Chilwell chciał zaskoczyć Wojciecha Szczęsnego uderzeniem sprzed pola karnego, natomiast fatalnie skiksował. Chwilę później Manuel Locatelli był bliski zdobycia gola samobójczego, lecz po jego niefortunnej interwencji futbolówka minęła bramkę turyńczyków. W 64. minucie włoska ekipa miała znakomitą szansę na drugie trafienie. Po efektownej wymianie podań piłka trafiła do Federico Bernardeschiego, ale napastnik miejscowych spudłował z kilku metrów.

Drużyna z Turynu była bardzo dobrze zorganizowana, a podopieczni Thomasa Tuchela dążyli do rozbicia szyków rywali i zdobycia wyrównującego gola. W 75. minucie Callum Hudson-Odoi wrzucił piłkę z prawego skrzydła, lecz strzał głową Romelu Lukaku był niecelny. Później po dosyć przypadkowej akcji belgijski napastnik miał następną okazję do zdobycia bramki, ale po raz kolejny spudłował. W 87. minucie zawodnicy Chelsea domagali się rzutu karnego po zagraniu ręką Danilo. Natomiast dzięki konsultacji z systemem VAR hiszpański arbiter Jesús Gil Manzano nie zdecydował się na podyktowanie jedenastki. Piłkarze Juventusu wytrzymali napór przeciwników do ostatniego gwizdka i zwyciężyli 1:0. Dzięki temu triumfowi zespół prowadzony przez Massimiliano Allegriego otwiera tabelę grupy H.

W następnym meczu Ligi Mistrzów Juventus FC zagra na wyjeździe z Zenitem Sankt Petersburg (20 października, 21:00). Natomiast piłkarze Chelsea FC podejmą Malmö FF (20 października, 21:00).

Juventus FC - Chelsea FC 1:0 (0:0)

Bramka: 46' Chiesa

Juventus FC: Szczęsny - Danilo, Bonucci, de Ligt, Alex Sandro - Cuadrado, Locatelli, Bentancur (83' Chiellini), Rabiot (76' McKennie) - Chiesa (76' Kean), Bernardeschi (65' Kulusevski).

Chelsea FC: Mendy - Christensen (75' Barkley), Silva, Rüdiger - Azpilicueta (62' Loftus-Cheek), Jorginho (62' Chalobah), Kovacić, Alonso (46' Chilwell) - Havertz, Lukaku, Ziyech (62' Hudson-Odoi).

Żółte kartki: Cuadrado - Alonso, Ziyech, Rüdiger

Sędzia: Jesús Gil Manzano