Pływanie - ME: fantastyczne starty Michała Golusa i Oliwii Jabłońskiej!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 17.08.2018, 21:18

Michał Golus w mistrzostwach Europy w Dublinie wywalczył drugi złoty medal! Bardzo niewiele zabrakło, by podobnym osiągnięciem mogła poszczycić się także Oliwia Jabłońska. Polce do zwycięstwa zabrakło 0.04 sek.!

Pierwszym „polskim” finałem w piątkowy wieczór był wyścig z udziałem mistrzyni Europy sprzed dwóch dni Oliwii Jabłońskiej. Do rywalizacji na 100 m stylem motylkowym w klasie S10 zgłoszonych zostało osiem zawodniczek, nie trzeba więc było rozgrywać eliminacji. „Setka” motylkiem to dystans, na którym Jabłońska od lat odnosiła największe sukcesy: to na nim wywalczyła dwa medale paraolimpijskie (srebro w Londynie, brąz w Rio), dwa tytuły wicemistrzyni świata oraz złoty i srebrny medal czempionatu Starego Kontynentu. W Dublinie nasza reprezentantka stoczyła piękną walkę o zwycięstwo z Holenderką Lisą Kruger. Obie zawodniczki pierwsze 50 m popłynęły spokojnie, plasując się na miejscach w połowie stawki, obie popisały się piorunującym finiszem. Ostatecznie Kruger była szybsza od Jabłońskiej o… 0.04 sek.! Brązowy medal zdobyła aktualna mistrzyni świata na tym dystansie Włoszka Alessia Scortechini.

Fantastyczną formę w Dublinie prezentuje Michał Golus. 22-latek z Radomia w pierwszym starcie na 200 m stylem zmiennym w klasie S8 został pechowo zdyskwalifikowany, ale później nie miał sobie równych na dystansie 50 m stylem dowolnym. Dziś rano Golus uzyskał czwarty czas eliminacji w wyścigu dwa razy dłuższym – 100 m kraulem. Taki rezultat zwiastował emocje w finale, ale prawda jest taka, że nasz pływak ponownie nie dał rywalom szans! Przez pół dystansu tempo Polaka wytrzymywał Szwajcar Joshua Grob, później jednak wyraźnie osłabł i odpadł z walki o medale. Golus na drugiej długości basenu zostawił wszystkich przeciwników w tyle i zwyciężył z przewagą ponad sekundy nad dwoma Hiszpanami: Inigo Llopisem Sanzem i Sergio Salvadorem Martos Minguetem.

Ostatnim Polakiem, który wystąpił w piątkowych finałach był młodziutki Igor Hrehorowicz. 15-latek awansował do decydującego wyścigu na 200 m stylem zmiennym w klasie SM9 z 7. czasem. W finale klasą samą dla siebie był Włoch Federico Morlacchi, który triumfował z rezultatem o ponad trzy i pół sekundy lepszym od Francuza Ugo Didiera. Na najniższym stopniu podium rywalizację ukończył Węgier Tamas Toth. Igor Hrehorowicz finiszował siódmy, ze stratą 11 sekund do reprezentanta Italii.

W porannych eliminacjach odpadli Patryk Biskup (9 miejsce na 200 m stylem zmiennym, SM9), Kamil Otowski (10. miejsce na 50 m stylem grzbietowym, S3) oraz Monika Belczewska i Nikola Kacik (11. i 13. miejsce na 100 m stylem dowolnym, S8).