TAURON Liga: premierowe zwycięstwo UNI Opole na wyjeździe
Biuro prasowe UNI Opole

• Dodał: Seweryn Czernek
  • Data publikacji: 01.10.2021, 19:45

Po przegranych meczach pierwszej kolejki drużyny Jokera Świecie i UNI Opole walczyły o pierwsze zwycięstwo w nowym sezonie. Choć pierwsza partia padła łupem świecianek, w trzech kolejnych znacznie lepszą postawę zaprezentowały przyjezdne. Tym samym siatkarki beniaminka wygrały 1:3 i zanotowały swoje pierwsze zwycięstwo.

Oba zespoły na otwarcie nowego sezonu musiały przełknąć gorycz porażki. Beniaminek na swoim terenie uległ w trzech setach mistrzyniom z Polic, natomiast zawodniczki Jokera również nie ugrały seta na wyjeździe w Łodzi i przegrały z Budowlanymi 0:3. Piątkowe starcie było więc walką o premierowe zwycięstwo w rozgrywkach.

Początek spotkania był wyrównany, jednak z czasem przewagę zaczęły budować przyjezdne. Siatkarkom z Opola udało się odskoczyć na 4:8, głównie za sprawą dwóch punktowych bloków i asa serwisowego Anny Bączyńskiej. Nie cieszyły się one jednak zbyt długo korzystnym wynikiem, bowiem miejscowe szybko odrobiły straty. Rywalki po chwili ponownie zbudowały dwupunktową przewagę i w kolejnych akcjach utrzymywały się z przodu. W środkowej części seta zawodniczki UNI powiększyły nawet różnicę na swoją korzyść, jednak przy prowadzeniu 16:20 ich gra stanęła. Wtedy sygnał do ataku dała świeciankom Maria Oliveira, której skutecznymi akcjami ze środka zaczęła wtórować  Judyta Gawlak. Gospodynie zanotowały rewelacyjną serię, wygrywając dziewięć akcji z rzędu i całkowicie odmieniając losy tej partii.  Zawodniczki Jokera zapisały na swoim koncie otwierającą odsłonę wynikiem 25:20.

Podrażnione opolanki zanotowały dobre wejście w drugiego seta, odskakując po błędzie rywalek na 1:4. Gospodynie od pierwszych piłek nie prezentowały się najlepiej, a dodatkowo zaczęły popełniać własne błędy. Skutecznie wykorzystały to przyjezdne, które dokładały na swoje konto kolejne "oczka", by po trzech punktowych blokach z rzędu i "czapie" Marty Orzyłowskiej prowadzić już 4:12. Świecianki wyraźnie pogubiły się w swojej grze i nie potrafiły nawiązać wyrównanej rywalizacji, a siatkarki UNI prezentowały się z bardzo dobrej strony. Solidną postawę prezentowała Kinga Stronias, dokładając do skutecznych ataków punktowe bloki. Również końcówka tej partii należała do beniaminka rozgrywek, który po skutecznym zbiciu Orzyłowskiej pewnie wygrał seta do 16 i wyrównał stan meczu.

Pierwsze akcje kolejnej odsłony przyniosły wyrównaną grę z obu stron siatki, ale z czasem na prowadzenie wysforowały się siatkarki z Opola. W grze świecianek w dalszym ciągu brakowało pewności siebie z końcówki pierwszego seta, a dodatkowo dużo punktów oddawały one rywalkom po swoich błędach. Niedługo później przyjezdne, po nieskutecznym ataku Oliviery, prowadziły 6:10, by w środkowym fragmencie seta utrzymywać swój dobry poziom. Choć po bloku Sonii Kubackiej gospodynie zdołały zbliżyć się do rywalek na dwa punkty i doprowadzić do stanu 15:17, nie poszły one za ciosem. Końcówka partii ponownie była bardzo udana w wykonaniu prowadzących, które po udanej akcji Vivian Pellegrino na środku cieszyły się z wygranej 19:25.

Rozpędzone siatkarki beniaminka ligi kontynuowały swoją dobrą postawę od początku czwartej odsłony, wychodząc po asie serwisowym Gabrieli Makarowskiej na 2:4. Choć po chwili do remisu doprowadziła Natalia Skrzypkowska, z czasem na trzy punkty, po kolejnym skutecznym bloku, ponownie uciekły przyjezdne. Obie drużyny wykazywały się w tych fragmentach wielką walecznością, co przekładało się na długie akcje. Wysiłek gospodyń nie przynosił jednak zamierzonego efektu, bowiem w dalszym ciągu swoją przewagę utrzymywały rywalki, które po skończonym ataku Stronias prowadziły 13:17. Kolejne akcje przyniosły grę punkt za punkt, co zdecydowanie było korzystniejsze z punktu widzenia opolanek. Sytuacja ta utrzymywała się już do końca, a swoje zwycięstwo 20:25 zawodniczki UNI przypieczętowały trzema wygranymi piłkami z rzędu. Tym samym przyjezdne wygrały całe spotkanie 1:3 i zanotowały swoją pierwszą wygraną po awansie do siatkarskiej ekstraklasy.

Joker Świecie - UNI Opole 1:3 (25:20, 16:25, 19:25, 20:25)

MVP: Kinga Stronias

Seweryn Czernek

O igrzyskach piszę od niedawna, ale z igrzyskami jestem już od wielu lat. Dziennikarz z wykształcenia i pasji. Fanatyk wielu dyscyplin, a w Poinformowanych zajmuję się siatkówką, biathlonem, biegami narciarskimi, tenisem oraz podnoszeniem ciężarów.