Wygrana Polek w meczu sparingowym z Czeszkami

• Data publikacji: 10.05.2018, 22:30

Po nieco ponad tygodniu przygotowań, reprezentacja Polski siatkarek we wtorek wyleci do USA na pierwsze spotkania Ligi Narodów. Przed turniejem trener Jacek Nawrocki zaplanował dla Polek dwa sparingi z Czeszkami w Węgierskiej Górce. Pierwszy z nich wypadł po myśli naszych siatkarek, które wygrały 3:0, a dodatkowego seta 27:25.

Najbliższe tygodnie dla Polek będą niezwykle intensywne, bowiem rozpoczyna się Siatkarska Liga Narodów, a w niej biało-czerwone zmierzą się z elitą. Sparingi z reprezentacją Czech mają pomóc trenerowi w wybraniu 14-stki na turniej w USA.

W pierwszym sparingu Nawrocki zdecydował się nie wystawiać do gry m.in.: Malwiny Smarzek, Gabrieli Polańskiej oraz Natalii Murek. Początek spotkania nie ułożył się dobrze dla biało-czerwonych. Słabe przyjęcie uniemożliwiało skuteczne ataki, a Czeszki wykorzystywały kontry (5:1). Sygnał do walki dała Agnieszka Kąkolewska, która najpierw udanie atakowała ze środka, a następnie posłała asa serwisowego. Od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt. Dobrze funkcjonował nasz blok, a dzięki podwójnej zmianie z Julią Nowicką i Moniką Bociek - Polki uzyskały przewagę 18:16. Na koniec partii ponownie punktowała Kąkolewska i nasze reprezentantki wygrały seta 25:19.

Kolejna odsłona spotkania rozpoczęła się od wyrównanej walki. Po pierwszym secie przebudziła się Martyna Łukasik, która zaprezentowała mocne ataki z prawego skrzydła (10:10). Trener, w środku seta, ponownie zdecydował o podwójnej zmianie, która znów przyniosła nam punkty (20:17). Polki nie wypuściły już zwycięstwa z rąk i, podobnie jak w pierwszej partii, zwyciężyły do 19.

Przed trzecim setem trener Czeszek - Zdenek Pommer - desygnował do gry kilka innych zawodniczek. Początkowo zmiany te przyniosły oczekiwane rezultaty. Jednak po naszej stronie znakomicie prezentowała się Natalia Mędrzyk i Polki wyszły na dwupunktowe prowadzenie (16:14). Dobrze spisywał się polski blok i choć Czeszki próbowały jeszcze odrabiać straty, to biało-czerwone wygrały tę partię 25:21 i tym samym całe spotkanie 3:0.

Przed spotkaniem trenerzy obu ekip umówili się na co najmniej cztery sety, w związku z tym w Węgierskiej Górce byliśmy świadkami jeszcze jednej partii. W niej lepiej spisały się Polki, wygrywając 27:25, a szansę pokazania się na boisku dostały: Julia Nowicka, Klaudia Alagierska, Justyna Łukasik, Maria Stenzel oraz Emilia Mucha

Wynik meczu: 3:0 (25:19; 25:19; 25:21)

Dodatkowy set: 27:25

Wyjściowe składy:

Polska: Pleśnierowicz, Łukasik, Grajber, Mędrzyk, Kąkolewska, Efimienko, Witkowska

Czechy: Mlejnkova, Struzkova, Dostalova, Kossianiova, Trnkova, Troufarova, Valkova