Kolarstwo torowe - ME: dwa brązowe medale pierwszego dnia zmagań!

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 05.10.2021, 19:53

W szwajcarskim Grenchen rozpoczęły się mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym. Rewelacyjnie w scratchu spisała się Daria Pikulik, która zdobyła brązowy medal. Ten sam stopień podium zajęli Mateusz Rudyk, Patryk Rajkowski i Maciej Bielicki w sprincie drużynowym.

Pierwszą polską nadzieją medalową podczas europejskiego czempionatu była Daria Pikulik w scratchu, czyli wyścigu na 40 okrążeń. Nasza kolarka nie zawiodła oczekiwań i przez cały wyścig bardzo dobrze jechała. Ostatecznie po finiszu z grupy Pikulik wywalczyła brązowy medal. Dla Polki jest to trzeci krążek mistrzostw Europy. W 2016 roku zdobyła srebro w wyścigu drużynowym na dochodzenie, a rok później brąz w tej samej konkurencji. W Grenchen lepsze od 24-latki były tylko Katie Archibald i Valentine Fortin.

Mateusz Rudyk, Patryk Rajkowski i Maciej Bielicki w sprincie drużynowym nieźle spisali się już w eliminacjach, w których zajęli czwartą lokatę z czasem 43,852 sekundy. Prawdziwy sprawdzian jednak miał dopiero nadejść, ponieważ w pierwszej rundzie Polacy zmierzyli się z Niemcami. Bielicki, Rudyk i Rajkowski, co prawda po 250 metrach przegrywali, ale później pojechali już bardzo dobrze i pokonali naszych zachodnich sąsiadów. Ostatecznie wynik 43,159 sekundy dał im prawo walki o brązowy medal z Brytyjczykami. Wyścig o najniższy stopień podium był bardzo wyrównany. Początkowo lepiej jechali Brytyjczycy, ale Polacy podobnie jak w wyścigu z Niemcami bardzo dobrze przejechali drugą część dystansu i w końcowym rozrachunku pokonali reprezentantów Wielkiej Brytanii o 0,037 sekundy. W rywalizacji o złoto Holendrzy wygrali z Francuzami.

W sprincie drużynowym, ale kobiet Urszula Łoś, Marlena Karwacka oraz Nikola Sibiak odpadły w pierwszej rundzie po porażce z Brytyjkami, które w walce o brąz poległy z Rosjankami. Natomiast o złoto jechały Holenderki i Niemki, a lepsze okazały się Kyra Lamberink, Shanne Braspennincx i Hetty van der Wouw. Holenderki czasem 46,551 sekundy pobiły swój rekord świata, ustanowiony wcześniej w eliminacjach.

Na torze w Grenchen zaprezentował się także Damian Sławek, który wystartował w wyścigu eliminacyjnym. Polak przez większość rywalizacji jechał z tyłu stawki, ale jak się okazało, ta taktyka była bardzo skuteczna, ponieważ zajął dobre siódme miejsce. W ostatniej trójce pozostali za to: Thomas Boudat, Joao Matias oraz Sergiej Rostowcew. Najlepszy z nich był Rostowcew, który w bezpośredniej walce pokonał Matiasa, a brązem musiał zadowolić się Boudat.

Pierwszego dnia zmagań odbyły się także eliminacje w drużynowych wyścigach na dochodzenie kobiet i mężczyzn. Karolina Karasiewicz, Karolina Kumiega, Wiktoria Pikulik i Nikol Płosaj z szóstym czasem weszły do pierwszej rundy, w której zmierzą się z Rosjankami. Eliminacje przebrnęli także Alan Banaszek, Szymon Krawczyk, Bartosz Rudyk oraz Daniel Staniszewski, a w pierwszej rundzie będą jechali wraz z Niemcami.