MŚJ w kolarstwie torowym: Cezary Łączkowski mistrzem świata

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 18.08.2018, 19:38

To już ósmy medal naszych juniorów na MŚ w Aigle, ale pierwszy złoty. Cezary Łączkowski został najlepszym sprinterem na świecie w tej kategorii wiekowej. Nie pozostawił swoim rywalom żadnych szans.

Dziś kończono rywalizacje w sprincie mężczyzn. W fazie ćwierćfinałów znalazł się Cezary Łączkowski. Jego rywalem był Chińczyk Qi Liu. W pierwszym wyścigu Polak wygrał zdecydowanie, a w drugim był lepszy o zaledwie 0,008 sekundy i awansował do półfinału. W nim mierzył się z Czechem Jakubem Stastnym (mistrzem świata juniorów w keirinie). Cezary ograł rywala 2:0 i zapewnił sobie finał. Przeciwnikiem Polaka był Australijczyk Thomas Cornish. Pierwszy wyścig padł łupem Łączkowskiego. W drugim nie dał rywalowi szans i sięgnął po tytuł mistrza świata. Brązowy medal zdobył Czech Jakub Stastny.

Rywalizację w omnium mężczyzn Damian Papierski zaczął bardzo słabo. W scratchu zajął ostatnie 20. miejsce. Potem było znacznie lepiej. W wyścigu tempowym był drugi. Jego popisem był wyścig eliminacyjny, który wygrał i do ostatniej konkurencji przystępował z szóstej pozycji. W wyścigu punkowy zdobył 15 punktów, ale pozwoliło to tylko utrzymać szóste miejsce. Po złoto sięgnął Francuz Donovan Vincent Grondin. Srebro wywalczył Duńczyk Frederik Wandahl, a brąz Australijczyk Blake Quick.

W wyścigu na 500 metrów kobiet w eliminacjach wystąpiła jedna Polka Nikola Seremak. Uzyskany przez nią czas 36.092 pozwolił na zajęcie 11. miejsca i nie dał jej awansu do finału. W nim najlepsza była Niemka Lea Sophie Friedrich (34.045). Po srebrny medal sięgnęła Rosjanka Iana Tyszenko (34.645). Brązowy medal wywalczyła druga z Niemek Alessa Catriona Propster.

W wyścigu na dochodzenie kobiet wystąpiły dwie Polki. Wiktoria Polak uplasowała się na 16. pozycji, a Julia Kowalska była 21. W finale jechały Włoszka Vittoria Guazzini i Rosjanka Daria Malkova. Lepsza w tej parze okazała się Włoszka, która dogoniła rywalkę. O brąz rywalizowały Australijka Sophie Edwards i Francuzka Marie le Net. Zwycięsko z tej potyczki wyszła Australijka.

Do finału w wyścigu punktowym nie udało się awansować Oliwii Majewskiej. Polka w swoim wyścigu eliminacyjnym zajęła 11. miejsce - pierwsze, które nie dało awansu. Mistrzynią świata została Włoszka Silvia Zanardi. Na drugim stopniu podium stanęła Australijka Sarah Gigante, a na trzecim Belgijka Shari Bossuyt.