Kolarstwo torowe - ME: Rajkowski z brązem na 1 kilometr

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 06.10.2021, 20:44

Jeden medal Patryka Rajkowskiego na 1 kilometr ze startu zatrzymanego oraz dwa czwarte miejsca Nikol Płosaj i Daniela Staniszewskiego to polski dorobek w drugim dniu mistrzostw Europy w kolarstwie torowym.

Jednym z faworytów finału wyścigu na 1 kilometr ze startu zatrzymanego był Patryk Rajkowski, który w porannych  eliminacjach wykręcił drugi czas, dając się wyprzedzić jedynie Jeffrey'owi Hooglandowi. W finale też nasz zawodnik spisał się doskonale. Podobnie jak w sesji porannej przegrał z Hooglandem, minimalnie szybszy był od niego drugi z Holendrów, Sam Ligtlee, ale Polak mógł cieszyć się z medalu brązowego.

W finale wyścigu punktowego zobaczyliśmy Daniela Staniszewskiego. Konto naszego zawodnika przez długi czas pozostawało puste, jednak z upływem kilometrów było coraz lepiej. Staniszewski okazał się najlepszy na 6. i 8. punktowanym finiszu, a potem błysnął znów w samej końcówce, zajął 2. miejsce na przedostatnim finiszu i wygrał rozgrywkę na linii mety. Niestety na medal było to za mało. Dorobek 43 punktów dał mu czwarte miejsce. Triumfował Benjamin Thomas z Francji.

Nikol Płosaj walczyła w finale wyścigu eliminacyjnego. Przyniósł on wiele emocji, niestety też pozasportowych, bo w kraksie ucierpiały dość poważnie trzy kolarki, wyścig był przerwany na kilkanaście minut. Mimo tego nietypowego przebiegu nasza zawodniczka długo utrzymywała się w stawce. Kiedy na torze pozostały już tylko cztery kolarki Płoszaj minimalnie przegrała finisz i musiała zadowolić się czwartym miejscem. Triumfowała Francuzka Valentine Fortin.

W porannej sesji w eliminacjach sprintu indywidualnego zobaczyliśmy Nikolę Sibiak, która uzyskała 15. czas. W 1/8 finału Polka wyraźnie przegrała z Francuzką Mathilde Gros i odpadła z zawodów. Drużyna pań w składzie Karolina Karasiewicz, Karolina Kumiega, Wiktoria Pikulik i Nikola Wielowska w wyścigu na dochodzenie uzyskała czas 4:27.492, co było siódmym wynikiem i nie dało Polkom prawa startu w wyścigach medalowych. W męskiej odmianie konkurencji Alan Banaszek, Szymon Krawczyk, Bartosz Rudyk i Daniel Staniszewski uzyskali szósty czas i też na tym miejscu zakończyli rywalizację w mistrzostwach.