Kolarstwo torowe - ME: Banaszek najlepszy w omnium

• Data publikacji: 08.10.2021, 21:13

Mamy pierwszy złoty medal na mistrzostwach Europy w kolarstwie torowym w Grenchen. W omnium triumfował Alan Banaszek.

W omnium nasz kraj reprezentował Alan Banaszek. Na finiszu wyścigu scratch najlepszy był Roy Efting. Holender wyprzedził Duńczyka Matiasa Malmberga i Włocha Francesco Lamona. Banaszek zajął piąte miejsce. Polak był aktywny w wyścigu tempowym. Wygrał pierwsze sześć sprintów, nadrabiając okrążenie, ale później je stracił. Konkurencję zakończył na drugim miejscu ze stratą trzech punktów do Matiasa Malmberga. Duńczyk został liderem klasyfikacji omnium, a Alan Banaszek plasował się na drugiej pozycji.

W wyścigu eliminacyjnym Banaszek zajął trzecie miejsce, przegrywając jedynie z Thomasem Boudatem i Matiasem Malmbergiem. W klasyfikacji Polak także był trzeci. Zmieniło się to na początku wyścigu punktowego, gdyż Banaszek nadrobił okrążenie, wygrywając dwa pierwsze sprinty. Tym samym został liderem, a potem kontrolował sytuację i został mistrzem Europy z wynikiem 136 punktów. Pod koniec groźny był jeszcze Fabio van den Bossche, który ostatecznie przegrał ze złotym medalistą o sześć punktów. Brąz wywalczył Malmberg.

Urszula Łoś awansowała do finału wyścigu na 500 metrów ze startu zatrzymanego. W eliminacjach reprezentantka Polski zajęła siódme miejsce z czasem 34,281. Druga z Polek, Nikola Sibiak uplasowała się na 12. pozycji z wynikiem 35,612. W finale Urszula Łoś uzyskała najsłabszy, ósmy rezultat 34,569. Na podium stanęły dwie Rosjanki. Wygrała Daria Szmelewa z czasem 33,086, a trzecia była Jana Tyszczenko. Reprezentantki Rosji rozdzieliła Niemka Pauline Sophie Grabosch.

Karolina Karasiewicz zajęła siódme miejsce w wyścigu punktowym. Polka zdobyła 14 punktów. Żeby walczyć o medale, trzeba było nadrobić okrążenie. Triumfowała Gulnaz Katuncewa z dorobkiem 35 punktów. Na podium stanęły także Shari Bossuyt (28 pkt.) i Lonneke Uneken (22 pkt.).

Reprezentantek Polski zabrakło w finałowych biegach w rywalizacji na 3000 metrów na dochodzenie. Karolina Karasiewicz była 10. w kwalifikacjach z czasem 3:33,795. Karolina Kumięga nie stanęła na starcie. Mistrzynią Europy została Lisa Brennauer. Niemka w finale pokonała Francuzkę Marion Borras, uzyskując wynik 3:23,297. Brązowy medal zdobyła Mieke Kroger, która w wyścigu o trzecie miejsce wyprzedziła Martinę Alzini. Nie było niespodzianki w sprincie, gdzie w finale spotkali się Holendrzy. Harrie Lavreysen w dwóch wyścigach pokonał Jeffreya Hooglanda. W walce o brąz Michaił Jakowlew pokonał Sebastiena Vigiera. Mateusz Rudyk i Daniel Rochna odpadli wczoraj w ćwierćfinałach.