Piłka nożna - el. ME U21: planowe zwycięstwo podopiecznych Macieja Stolarczyka

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 12.10.2021, 18:54

W 4. kolejce eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy U21 2023 polscy piłkarze mierzyli się z San Marino. Zespół prowadzony przez Macieja Stolarczyka pokonał reprezentację włoskiej enklawy 3:0. Triumf Biało-Czerwonym zapewniły trafienia Mateusza Bogusza, Jakuba Kamińskiego i Łukasza Bejgera.

W pierwszych trzech spotkaniach eliminacji mistrzostw Europy 2023 piłkarze polskiej "młodzieżówki" zdobyli cztery punkty, na które złożyły się zwycięstwo z Łotwą, remis z Węgrami oraz niespodziewana porażka z Izraelem. Polska drużyna była zdecydowanym faworytem konfrontacji na kieleckiej Suzuki Arenie i w pierwszym kwadransie podopieczni Macieja Stolarczyka mieli trzy niezłe okazje do objęcia prowadzenia. Natomiast strzały Mateusza Bogusza, Maika Nawrockiego oraz Marcela Wędrychowskiego zostały zatrzymane przez bramkarza drużyny San Marino Mirco De Angelisa. Nasi reprezentanci mieli wyraźną przewagę nad przeciwnikami pod względem umiejętności technicznych, lecz nie potrafili tego zamienić na gole.

Polska drużyna dłużej utrzymywała się przy piłce, szukając okazji do otworzenia wyniku. Mateusz Bogusz próbował zaskoczyć golkipera rywali uderzeniem z dystansu, jednak golkiper przyjezdnych zanotował pewną interwencję w tej sytuacji. Polacy zepchnęli rywali do głębokiej defensywy i w 29. minucie zdobyli premierową bramkę. Marcel Wędrychowski mocno wstrzelił piłkę w centralny sektor pola karnego, bramkarz gości odbił futbolówkę przed siebie a Mateusz Bogusz po sporym zamieszaniu umieścił ją w siatce. Chwilę później Marcel Wędrychowski uderzył sprzed pola karnego, ale Mirco De Angelis obronił tę próbę. Po jednej z nielicznych akcji ofensywnych San Marino Samuel Pancotti oddał strzał, ale Cezary Miszta nie dał się zaskoczyć. W końcówce pierwszej połowy Biało-Czerwoni nie potrafili przełamać defensywy przeciwników i na półmetku rywalizacji prowadzili 1:0.

W początkowej fazie drugiej połowy obraz gry się nie zmienił. Zdeterminowani Polacy dominowali nad niżej notowanymi przeciwnikami i niezłą szansę na zdobycie bramki miał Maciej Żurawski, ale jego mocne uderzenie obronił golkiper rywali. W 53. minucie Filip Szymczak dobrze odnalazł się w polu karnym, ale z ostrego kąta trafił tylko w boczną siatkę. Podopieczni Macieja Stolarczyka opierali swoje ataki na dośrodkowaniach z bocznych sektorów boiska, jednak defensorzy San Marino skutecznie zatrzymywali szarże przeciwników. W 62. minucie Jakub Kamiński powiększył przewagę polskiego zespołu. Zawodnik Lecha Poznań uderzył zza pola karnego, a piłka po interwencji golkipera San Marino odbiła się od słupka i wpadła do bramki. Kilkadziesiąt sekund później skrzydłowy mógł zdobyć kolejnego gola, ale w sytuacji sam na sam z bramkarzem uderzył niecelnie.

Po zdobyciu drugiej bramki polscy piłkarze podkręcili tempo, tworząc sobie okazje do zdobycia kolejnych goli. W 66. minucie nasi reprezentanci prowadzili już 3:0. Mateusz Bogusz dośrodkował z rzutu rożnego na bliższy słupek, a Łukasz Bejger delikatnym uderzeniem przelobował bramkarza rywali. Szansę do zdobycia kolejnej bramki miał Adrian Benedyczak, lecz dobrą interwencję zanotował Mirco De Angelis. Okazję mieli także Maik Nawrocki oraz Mateusz Bogusz, natomiast ich uderzenia były niecelne. Ostatecznie Polacy wygrali to spotkanie 3:0. Dla naszych reprezentantów to było drugie zwycięstwo w eliminacjach do młodzieżowych mistrzostw Europy 2023, które odbędą się w Rumunii i Gruzji.

W następnym meczu eliminacji mistrzostw Europy U21 reprezentanci Polski zagrają na wyjeździe z Niemcami (12 listopada, 18:15). Z kolei San Marino zmierzy się z Izraelem (11 listopada, 15:00).

Polska - San Marino 3:0 (1:0)

Bramki: 29' Bogusz, 62' Kamiński, 66' Bejger

Polska: Miszta - Gruszkowski, Bejger, Nawrocki, Karbownik - Żurawski (74' Kubica), Bogusz, Czyż (54' Poręba) - Wędrychowski (60' Szelągowski), Szymczak (60' Benedyczak), Kamiński (74' Młyński).

San Marino: De Angelis - Moretti, Tomassini, F. Santi, Rosti (46' Contadini) - Franciosi, Ciacci (85' Pasuinelli), Matteoni, Dolcini, Pancotti (55' Cecchetti) - S. Santi (27' Toccacelli) (85' Nanni).

Żółte kartki: Moretti, S. Santi

Sędzia: Nikola Popov