Piłka nożna - el. MŚ: Dania i Niemcy mogą rezerwować bilety na mundial

• Dodał: Paweł Stańczyk
  • Data publikacji: 13.10.2021, 12:00

Za nami przedostatnie zgrupowania piłkarskich kadr przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata w Katarze. Pewnymi awansu na mundial są już Duńczycy i Niemcy.

Dania wciąż bez porażki i z pewnym awansem na mundial

Świetną serię utrzymują Duńczycy, którzy wciąż są niepokonani. We wtorek na polu pokonanych pozostawili Austriaków. W 53. minucie zwycięskie trafienie zanotował uderzający sprzed pola bramkowego Joakim Maehle. W grupie F 2. miejsce dające baraże zajmuje Szkocja, lecz dzięki wygranej grupie w Lidze Narodów szanse na udział w wiosennych grach eliminacyjnych mają też Austriacy.

Niemcy mogą rezerwować bilety

Dzień wcześniej udział w przyszłorocznych mistrzostwach zagwarantowali sobie Niemcy, którzy do przerwy remisowali na wyjeździe z Macedonią Północną 0:0. W marcu niespodziewanie zwycięstwo nad naszymi zachodnimi sąsiadami zanotowali właśnie Macedończycy. Tym razem punktów nie dali sobie odebrać byli mistrzowi świata.

Trafienie otwierające wynik spotkania padło w 50. minucie. Po kontrze swojej drużyny formalności dopełnił Havertz. W 70. minucie piłkę w pole karne zagrano do Wernera i ten w sytuacji sam na sam nie mylił się, dzięki czemu podwyższył prowadzenie przyjezdnych. Ten sam zawodnik kilka minut później ponownie znalazł się w polu karnym. Tym razem uderzał z okolic czternastego metra na tyle precyzyjnie, że pozwoliło to umieścić piłkę w siatce. Ostatecznie wynik spotkania w 83. minucie ustalił Musiala. Ten bez problemu wprowadził futbolówkę w szesnastkę, a następnie pokonał w sytuacji sam na sam bramkarza gospodarzy.

Tym samym Niemcy zagwarantowali sobie udział w przyszłorocznym czempionacie. W ośmiu kolejkach zgromadzili 21 punktów. Trochę z dalszego planu na 2. miejsce wskoczyła Rumunia, choć przed tą kolejką o miejsca barażowe bili się Macedończycy z graczami z Armenii. Ci jednak ulegli na wyjeździe w Rumuni 0:1. Zwycięskiego gola po dograniu z rzutu rożnego zdobył w 26. minucie główkujący Mitrita.

Hat-trick Ronaldo

Wysokie zwycięstwo w grupie A odnieśli Portugalczycy, których rywalem był Luksemburg. Portugalia na stratę bramek sobie nie pozwoliła, a sama zanotowała aż pięć trafień. Pierwsze dwa z karnego padły łupem Cristiano Ronaldo, który na liście strzelców wpisał się w 8. i 13. minucie. Po upływie kilku minut prowadzenie gospodarzy podwyższył uderzający sprzed pola bramkowego Fernandes. Kolejnych trafień doczekaliśmy się w drugiej części spotkania. W 69. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę głową skierował do siatki Palhinha, zaś w 87. minucie też głową hat-tricka ustanowił Cristiano Ronaldo.

Co prawda Portugalczycy spadli w tabeli swojej grupy na 2. miejsce, ale rozegrali jeden mecz mniej niż Serbowie. Tym do zakończenia eliminacji pozostało już tylko jedno spotkanie, którym będzie bezpośrednia rywalizacja z Portugalczykami, co zaplanowano na 14 listopada.

Anglia wciąż bez awansu

Czysto teoretycznie szansę na wyprzedzenie Anglików w grupie I mają jeszcze Polacy. Biało-czerwoni po zwycięstwie z Albanią udział w barażach mają w swoich rękach. Wystarczy jedynie zdobyć w spotkaniach z Andorą i Węgrami 4 punkty. W przypadku wysokiej wygranej nad Andorą i porażki Anglii z Albanią pojawia się szansa wskoczenia na 1. miejsce, co nie jest wykluczone, gdyż po świetnie rozegranej pierwszej fazie kwalifikacji punkty ponownie straciła Anglia.

Synowie Albionu na Wembley nie zdołali pokonać Węgrów, których na prowadzenie w 24. minucie wyprowadził uderzający z karnego Sallai. W 37. minucie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego wyrównał jednak uderzający z bliskiej odległości Stones.

Zwycięstwo na wyjeździe w San Marino zanotowała Andora, dla której to druga wygrana nad tym rywalem. San Marino pozostaje natomiast bez dorobku punktowego. W 10. minucie pierwsze trafienie dla gości zanotował uderzający z powietrza po interwencji bramkarza Pujol. Kolejne trafienia padły w drugiej odsłonie meczu. W 53. minucie niskie dogranie z rzutu rożnego wykorzystał Moreno, który drogę do siatki znalazł po uderzeniu z szesnastki. Ostatecznie Andora zakończyła ten mecz zwycięstwem 3:0. W 83. minucie piłkę po strzale sprzed pola karnego zdołał co prawda odbić bramkarz miejscowych, ale blisko niego znalazł się Fernandez, który dopełnił formalności pakując futbolówkę do pustej siatki.

Serbia - Azerbejdżan 3:1 (1:1)

Bramki: Dusan Vlahovic 30' (k.), 53', Dusan Tadic 83' (k.) - Emin Makhmudov 45+2'

Portugalia - Luksemburg 5:0 (3:0)

Bramki: Cristiano Ronaldo 8' (k.), 13' (k.), 87', Bruno Fernandes 17', Joao Palhinha 69'

Grupa B

Kosowo - Gruzja 1:2 (1:1)

Bramki: Vedat Muriqi 45' (k.) - Tornike Okriashvili 11', Zuriko Davitashvili 82'

Szwecja - Grecja 2:0 (0:0)

Bramki: Emil Forsberg 58' (k.), Alexander Isak 69'

Czerwona kartka: 86' Chadzidiakos (Grecja)

Bramki: Teemu Pukki 45', 48'

Ukraina - Bośnia i Hercegowina 1:1 (1:0)

Bramki: Eran Zahavi 28', Munas Dabbur 49' - Ion Nicolaescu 90+5'

Czerwona kartka: 85'  Reabciuk (Mołdawia)

Dania - Austria 1:0 (0:0)

Bramka: Joakim Maehle 53'

Grupa G

Łotwa - Turcja 1:2 (0:0)

Bramki: Merih Demiral 70' (sam.) - Serdar Dursun 76', Burak Yilmaz 90+8' (k.)

Holandia - Gibraltar 6:0 (3:0)

Bramki: Virgil van Dijk 9', Memphis Depay 21', 45+4' (k.), Denzel Dumfries 48', Arnaut Danjuma 75', Donyell Malen 86'

Norwegia - Czarnogóra 2:0 (1:0)

Bramki: Mohamed Elyounoussi 29', 90+6'

Czerwona kartka: 90+4' Vesović (Czarnogóra)

Grupa H

Chorwacja - Słowacja 2:2 (1:2)

Bramki: Andrej Kramaric 25', Luka Modric 71' - Ivan Schranz 20', Lukas Haraslin 45'

Słowenia - Rosja 1:2 (1:2)

Bramki: Josip Ilicic 40' - Igor Diveyev 28', Georgiy Dzhikiya 32'

Cypr - Malta 2:2

Bramki: Fotis Papoulis 7', Pieros Sotiriou 80' - Zach Muscat 53', Jurgen Degabriele 90+8'

Grupa I

San Marino - Andora 0:3 (0:1)

Bramki: Marc Pujol 11', Sergi Moreno 55', Ricard Fernandez Betriu 89'

Albania - Polska 0:1 (0:0)

Bramka: Karol Świderski 77'

Anglia - Węgry 1:1 (1:1)

Bramki: John Stones 37' - Roland Sallai 23' (k.)

Grupa J

Islandia - Liechtenstein 4:0 (2:0)

Bramki: Stefan Teitur Thordarson 19', Albert Gudmundsson 35', 79' (k.), Andri Gudjohnsen 89'

Czerwona kartka: 63' Marxer  (Liechtenstein)

Macedonia Północna - Niemcy 0:4 (0:0)

Bramki: Kai Havertz 50', Timo Werner 70', 74', Jamal Musiala 83'

Rumunia - Armenia 1:0 (1:0)

Bramka: Alexandru Ionut Mitrita 26'

Kolejna kolejka zostanie rozegrana w dniach 11, 12 i 13 listopada. Hitem wydaje się być starcie Włochów ze Szwajcarią. Obie te drużyny przewodzą grupie C, w której zanotowały po 14 pkt.