Podsumowanie Fortuna 1 Ligi: derby Małopolski na remis, domowa wygrana "GieKSy"

• Data publikacji: 19.08.2018, 13:34

Za nami 5. kolejka Fortuna 1 Ligi. W najciekawszych meczach tej rundy Bruk-Bet Termalica grała z Sandecją, a GKS Katowice podejmował Wigry Suwałki.

Bruk-Bet Termalica - Sandecja Nowy Sącz

W derbach Małopolski spotkali się dwaj spadkowicze z Lotto Ekstraklasy. Początkowe minuty tego meczu były bardzo wyrównane, a gra toczyła się głównie w środku pola. Pierwszą dogodną okazję stworzyli goście, ale po dośrodkowaniu Marcina Flisa fatalnie chybił Mateusz Klichowicz. Chwilę potem Rafał Grzelak trafił w poprzeczkę bramki Marka Kozioła. Dużo więcej działo się w drugim kwadransie. Najpierw, piłkę z linii bramkowej wybił defensor Sandecji - Michal Piter-Bucko, zaś chwilę potem szczęścia strzałem z dystansu szukał Florin Purece, jednak kapitalnie interweniował Kozioł. Przewaga niecieczan wzrastała z minuty na minutę, co w 29. minucie przyniosło efekt w postaci gola. Martin Miković dograł na piąty metr do Vladislavsa Gutkovskisa, a Łotysz szczupakiem otworzył wynik meczu. Do końca pierwszej połowy "Słonie" nękały Kozioła strzałami z dystansu, lecz bez powodzenia. Kolejno próbowali Miković, Gergel i Rumun Purece.

Drugą połowę lepiej zaczęli nowosądeczanie, którzy od 43. minuty grali w przewadze (czerwona kartka dla Grzelaka). Najpierw Klichowicz podał w kierunku Mariusza Gabrycha, ale jego strzał w ostatniej chwili zablokował Przemysław Szarek. Kilkadziesiąt sekund potem, po zagraniu z "kornera" główkował Dawid Szufryn, ale minimalnie chybił. W 56. minucie przyszło wyrównanie. Pięknym strzałem zza pola karnego, w prawy górny róg bramki, popisał się Maciej Małkowski. Termalica mogła szybko odpowiedzieć, ale Kamil Słaby niezbyt dobrze uderzył piłkę. Oba zespoły do końca próbowały przechylić szalę na swoją korzyść, ale ostatecznie spotkanie zakończyło się podziałem punktów.

GKS Katowice - Wigry Suwałki

Dla obu ekip był to mecz na odkupienie win z poprzedniej kolejki, a dla "GieKSy" okazja na pierwsze zwycięstwo w tym sezonie na Bukowej. Lepiej w mecz weszli katowiczanie, którzy próbowali zaskoczyć rywala strzałami z dystansu Grzegorza Piesio. Groźnie było w 17. minucie po strzale głową Daniela Rumina, ale fenomenalną, instynktowną paradą popisał się Damian Węglarz. Kilka minut później było już jednak 1:0. Po strzale Adriana Błąda piłka trafiła w słupek, ale dobitka Dominika Bronisławskiego była już skuteczna. Do przerwy wynik się już nie zmienił.

Druga część gry zaczęła się od ataków Bronisławskiego oraz Piesia, ale goście z Suwałk odpierali te ataki. Jednak tylko do 62. minuty, kiedy to Adrian Błąd fantastycznie uderzył z dystansu, a piłka odbiła się od poprzeczki i zatrzepotała w siatce. Swoje szanse miał też debiutujący w GKS-ie Arkadiusz Woźniak. Tuż przed końcem doskonałą okazję miał Adrian Łyszczarz, lecz trafił tylko w słupek. Mecz zakończył się triumfem "GieKSy".