Badminton: Chinki mistrzyniami świata

• Dodał: Bartosz Szafran
  • Data publikacji: 17.10.2021, 02:07

Kobieca drużyna Chin pokonała Japonię 3:1 w finale Uber Cup, czyli drużynowych mistrzostw świata w badmintonie.

Długie, stojące na niebotycznym poziomie zgotowały kibicom Chinki i Japonki. Mecz trwał blisko sześć godzin i rozstrzygnął się na korzyść drużyny z Chin. Japonki tym samym nie obroniły tytułu wywalczonego w 2018 roku. Zaczęło się jednak dobrze dla gospodyń tegorocznych igrzysk olimpijskich. Akane Yamaguchi pokonała w dwóch setach Chen Yufei, zwłaszcza w drugim secie tak, że nikt nie był w stanie jej dziś pokonać.

Kluczowym dla wyniku całego meczu był chyba piewrszy debel, w którym Qingchen Chen i Yifan Jia pokonały Yuku Fukushimę i Mayu Matsutomo. Twał blisko dwie godziny i było w nim wszystko, o czym marzy kibic badmintona. Długie wymiany, kapitalne ataki i parady obronne, gra do kompletnego wyczerpania, zmienność sytuacji. Pierwszego seta wygrały Chinki 29:27, ale w drugim Japonki były lepsze. W decydującej partii znów mieliśmy grę punkt za punkt, którą w końcówce lepiej wytrzymały Chinki.

Drużyna z Chin wyszła na prowadzenie po drugim singlu, w którym Bingjiao He łątwo jak na standard tego meczu pokonała Sayakę Takahashi. Kolejnych wielkich emocji dostarczyła druga gra podwójna. Misaki Matustomo i Nami Matsuyama robiły wszystko, by wygrać z Dongping Huang i Wenmei Li. Prowadziły w obu setach przez większość czasu nawet kilkoma punktami, miały lotki setowe, ale w samych końcówkach i w grze na przewagi Chinki miały nieco więcej szczęścia i precyzji. Na koniec utonęły w ramionach swoich koleżanek.

W ten sposób Chinki po raz 15 stanęły na najwyższym stopniu podium Uber Cup. Japonki po raz piąty z rzędu stanęły na podium, drugi raz na drugim jego stopniu. Przypomnijmy, że brązowe medale wywalczyły pokonane w półfinałach ekipy Korei Południowej i Tajlandii.

Bartosz Szafran

Od wielu wielu lat związany ze sportem czynnie jako biegający, zawodowo jako sędzia i medyk oraz hobbystycznie jako piszący wcześniej na ig24, teraz tu. Ponadto wielbiciel dobrych książek, który spróbuje sił w pisaniu o czytaniu.