Pływanie - ME: wracamy z Dublina z 13 medalami!

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 19.08.2018, 21:30

Na zakończenie zmagań w Dublinie brązowy medal w rywalizacji niedowidzących kraulistów na najkrótszym dystansie wywalczył Kamil Rzetelski. Polacy wracają do kraju z 13 medalami!

Mistrzostwa Europy w Dublinie to impreza, na której polscy pływacy odnieśli ogromny sukces. Zmagania w Irlandii kończymy z 13. medalami na koncie – 4 złotymi, 5 srebrnymi i 4 brązowymi. To drugi wynik w historii startów Biało-Czerwonych na Czempionatach Starego Kontynentu – lepiej było tylko w Rejkiawiku w 2009 roku w trakcie 1. Mistrzostw Europy w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych. Wówczas reprezentacja Polski wywalczyła 23 medale (5 złotych, 12 srebrnych i 6 brązowych). Najlepszym zawodnikiem w polskiej ekipie był Michał Golus, który w Dublinie wywalczył dwa złote i jeden srebrny medal. Mistrzami Starego Kontynentu zostali także Oliwia Jabłońska i Jacek Czech.

W ostatnim dniu rywalizacji na pływalni w Dublinie reprezentanci Polski wystąpili w czterech finałach. Medalowe emocje przeżywaliśmy dzięki startowi Kamila Rzetelskiego na dystansie 50 m stylem dowolnym w klasie S13. Nasz reprezentant, który kilka dni wcześniej wywalczył już brązowy medal w wyścigu na 100 m motylkiem, także w zmaganiach kraulistów był jednym z faworytów do miejsca na podium. Aspiracje medalowe Kamil potwierdził w porannych eliminacjach, w których uzyskał trzeci czas. Wieczorem rywalizacja potoczyła się podobnie. Poza zasięgiem rywali był niesamowity Ihar Boki z Białorusi, który w Dublinie każdy start kończył na najwyższym stopniu podium. Dziś Białorusin zdobył siódmy złoty krążek. Za plecami Bokiego finiszował Ukrainiec Kyryło Garaszczenko (+0.84), a jako trzeci ściany basenu dotknął Kamil Rzetelski (+1.84). Na piątej pozycji wyścig ukończył drugi z reprezentantów Polski, 17-letni Adrian Jastrzębski (+2.69).

Dorobku medalowego nie udało się powiększyć mistrzyni i wicemistrzyni Europy z Dublina, Oliwii Jabłońskiej. W rywalizacji na 100 m stylem dowolnym w klasie S10 Polka zajęła 5. lokatę. Zwyciężyła Holenderka Chantalle Zijderveld przed Francuzką Elodie Lorandi i Brytyjką Zarą Mullooly.

Na ostatnim 8. miejscu zmagania w wyścigu żabkarzy na 100 m w klasie SB8 ukończył Patryk Kowalski. Najlepszy na tym dystansie okazał się Hiszpan Oscar Salguero Galisteo, który zdobył w ten sposób pierwszy medal w Dublinie. Na podium stanęli także Holender Tin van Duuren i Włoch Federico Morlacchi.

Ostatnim startem Polaków na pływackich mistrzostwach Europy była rywalizacja w męskiej sztafecie 4x100 stylem zmiennym. W skład zespołu weszli zawodnicy z różnych klas niepełnosprawności, których suma nie mogła przekroczyć 34 punktów. Polską ekipę tworzyli: Patryk Biskup, Patryk Kowalski, Michał Golus i Igor Hrehorowicz. Po pierwszej zmianie stylem grzbietowym plasowaliśmy się na 4. miejscu z niedużą stratą do czołówki, jednak Patryk Kowalski na swoim odcinku stracił kilka pozycji i finiszował jako 7. Golus i Hrehorowicz odrabiali straty i ostatecznie nasza ekipa uplasowała się na 5. pozycji. Walka o złoto toczyła się do samego końca pomiędzy drużynami z Włoch i Ukrainy. Minimalnie lepsi okazali się Ukraińcy w składzie Maksym Krypak, Denis Dubrow, Jewgienij Bogodajko i Andrij Trusow. Brązowe medale wywalczyli Hiszpanie.