Liga Europejska EHF: udana inauguracja Wisły, triumf drużyny Chrapkowskiego
Biuro prasowe PGNiG Superligi

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 20.10.2021, 17:58

We wtorek rozegrano pierwsze spotkania fazy grupowej Ligi Europejskiej EHF w sezonie 2021/2022. Od wygranej pucharowe zmagania rozpoczęła Orlen Wisła Płock. Wicemistrzowie Polski okazali się lepsi od szwajcarskiego Pfadi Winterhur, wygrywając 35:23. Dobry start zanotowali także obrońcy mistrzowskiego trofeum, ekipa SC Magdeburg. Reprezentanci Bundesligi pokonali na wyjeździe RK Gorenje Velenje 31:27. Jedną bramkę w tym spotkaniu zdobył reprezentant naszego kraju Piotr Chrapkowski.

Grupa A

W bardzo dobrym stylu rywalizację w Lidze Europejskiej EHF zainaugurowali szczypiorniści Orlen Wisły Płock. Podopieczni Xaviera Sabate pokonali na wyjeździe Pfadi Winterhur 35:23. Relacja z tego meczu jest dostępna TUTAJ. Od wygranej zmagania w fazie grupowej rozpoczęli także zawodnicy Fuchse Berlin. Finaliści poprzedniej edycji okazali się lepsi od Fenix Toulouse Handball, triumfując 32:30. Najskuteczniejszymi zawodnikami niemieckiej drużyny byli Jacob Holm, Fabian Wiede i Lasse Andersson. Wszyscy trzej zapisali na swoim koncie po siedem trafień. Bardzo wyrównany przebieg miała potyczka Tatrana Presov z CD Bidasoą Irun. Hiszpański zespół lepiej wszedł w to spotkanie i w 10. minucie po trafieniu Julena Aguinagalde prowadził 5:3. Później gospodarze odrobili straty, a dzięki skutecznemu rzutowi Pedro Souzy Pacheco na tablicy wyników widniał rezultat 10:9 na ich korzyść. Pierwsza połowa zakończyła się remisem 12:12. Na początku drugiej części słowacka ekipa zanotowała kapitalną serię, budując wyraźną przewagę (18:12). Później reprezentanci Kraju Basków wrócili do gry i o losach spotkania miała zadecydować końcówka. W niej miejscowi zachowali koncentrację i ostatecznie wygrali 27:25.

Pfadi Winterthur - Orlen Wisła Płock 23:35 (11:18)

Fuchse Berlin - Fenix Toulouse Handball 32:30 (15:12)

Tatran Presov - CD Bidasoa Irun 27:25 (12:12)

Grupa B

Dobry start w rozgrywkach europejskich zanotowali zawodnicy GOG. Duński zespół bez większych problemów pokonał na wyjeździe Czechowskie Niedźwiedzie 39:32. Komplet punktów w pierwszej serii gier wywalczyli także szczypiorniści HBC Nantes. Francuski zespół, uczestnik Final Four poprzedniej edycji Ligi Mistrzów EHF, odniósł pewne zwycięstwo nad Riihimaen Cocks, wygrywając w Finlandii 40:28. Kolejną niemiecką drużynę na rozkładzie mają szczypiorniści Benfici. Podopieczni Chemy Rodrigueza, którzy w eliminacjach okazali się lepsi od Rhein-Neckar Lowen, tym razem pokonali TBV Lemgo Lippe, triumfując 30:29. Dwadzieścia trzy sekundy przed ostatnią syreną bramkę na wagę zwycięstwa dla portugalskiego zespołu zdobył Lazar Kukić.

Czechowskie Niedźwiedzie - GOG 32:39 (15:22)

Riihimaen Cocks - HBC Nantes 28:40 (14:18)

TBV Lemgo Lippe - SL Benfica 29:30 (16:14)

Grupa C

Od wygranej drugą edycję Ligi Europejskiej EHF rozpoczęli zawodnicy SC Magdeburg. Obrońcy mistrzowskiego tytułu okazali się lepsi od RK Gorenje Velenje, triumfując 31:27. Głównym architektem sukcesu zespołu prowadzonego przez Benneta Wiegerta był Lukas Mertens, który zapisał na swoim koncie sześć trafień. Na listę strzelców wpisał się także Piotr Chrapkowski, który zdobył jedną bramkę. Sporą niespodziankę sprawili szczypiorniści RK Nexe. Bałkańska ekipa odniosła cenne wyjazdowe zwycięstwo, pokonując PAUC Handball 30:29. Jeszcze w 56. minucie francuska drużyna prowadziła 29:27, jednak końcówka należała do przyjezdnych, którzy rzucili trzy bramki z rzędu, zdobywając komplet punktów. Rozstrzygające okazało się trafienie Halila Jaganjaca, który dwie sekundy przed ostatnią syreną pokonał golkipera przeciwników. Aż 74 bramki padły w spotkaniu IK Savenhof z BM Logrono La Rioja. Skandynawowie zaprezentowali bardzo solidną i skuteczną grę, co pozwoliło na odniesienie zwycięstwa 43:31.

RK Gorenje Velenje - SC Magdeburg 27:31 (14:13)

PAUC Handball - RK Nexe 29:30 (14:17)

IK Savenhof - BM Logrono La Rioja 43:31 (23:16)

Grupa D

Efektowne zwycięstwo odnieśli zawodnicy AEK Ateny HC, którzy okazali się lepsi od węgierskiego Grundfos Tatabanya KC, triumfując 34:26. Najlepszym strzelcem greckiej ekipy był Christodoulos Mylonas, który rzucił siedem bramek. Emocjonująca końcówka rozstrzygnęła starcie Sportingu CP z Kadetten Schaffhausen. W 53. minucie szwajcarska drużyna prowadziła 24:20, jednak gospodarze zniwelowali straty. Pół minuty przed końcem na tablicy wyników widniał rezultat 28:27 dla przyjezdnych, natomiast zespół z Lizbony odwrócił losy rywalizacji i zwyciężył 29:28 po dwóch trafieniach Mamadou Gassamy. Wygraną zanotowali także szczypiorniści USAM Nimes Gard. Francuska ekipa od samego początku kontrolowała przebieg spotkania z HC Eurofarmem Pelister i ostatecznie wygrała 26:21.

AEK Ateny HC - Grundfos Tatabanya KC 34:26 (16:12)

Sporting CP - Kadetten Schaffhausen 29:28 (9:12)

HC Eurofarm Pelister - USAM Nimes Gard 21:26 (6:15)