EBL: Czarni deklasują Asseco w Gdyni
Karol Skiba / Energa Kotwica Kołobrzeg

• Data publikacji: 21.10.2021, 19:15

W otwierającym ósmą kolejkę Energa Basket Ligi spotkaniu Czarni Słupsk nie dali najmniejszych szans Asseco Arce Gdynia i zdeklasowali gospodarzy 87:59. Dla przyjezdnych było to siódme zwycięstwo w sezonie, po którym awansowali na pierwsze miejsce w tabeli i oczekują na mecz Anwilu.

Dzisiejsze starcie pomiędzy wiceliderem Polskiej Ligi Koszykówki a zamykającymi tabelę graczami Asseco zakończyło się tak naprawdę w pierwszych czterech minutach meczu. Przyjezdni zdobyli pierwsze czternaście punktów, a autorem aż ośmiu z nich był Mikołaj Witliński. Gospodarze próbowali jeszcze nawiązać walkę, ale od samego początku znajdowali się na kompletnie straconej pozycji. Pierwszą kwartę Czarni wygrali 23:10, a następnie dość spokojnie kontrolowali przebieg gry. Kolejna seria punktowa przyszła w ostatnich minutach połowy, kiedy goście raz jeszcze zdobyli dziesięć kolejnych oczek, dzięki czemu schodzili na przerwę przy prowadzeniu 45:22.

W drugiej połowie tak naprawdę gra w ogóle się nie zmieniła. Gdynianie wciąż grali na fatalnej skuteczności (39% z gry) oraz popełniali ogromną liczbę strat - 13, przy ledwie czterech po stronie gości. Najbardziej kompromitującą statystyką była jednak skuteczność rzutów za trzy punkty, ponieważ po trzech kwartach gospodarze nie trafili nawet jeden z nich! Podopieczni trenera Mantasa Cesnauskisa wykorzystali to, by dodatkowo zwiększyć komfortową już przewagę i przed ostatnią kwartą prowadzili 68:36. Czwarta odsłona nie miała więc już większego znaczenia, a zawodnicy obu ekip grali wyraźnie rozluźnieni. Ostatecznie mecz zakończył się wygraną gości 59:87, którzy tym samym awansowali na pierwsze miejsce w tabeli Energa Basket Ligi.

Asseco Arka Gdynia — Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 59:87 (10:23, 12:22, 14:23, 23:19)

Asseco: Bogucki 13, Wołoszyn 12, Durham Li 10, Musić 9, Hrycaniuk 6, Misković 4, Boykins 2, Wilczek 2, Tomaszewski 1, Dylewicz 0

Czarni: Witliński 19, Garrett 12, Musiał 12, Klassen 9, Beech III 7, Kordalski 7, Young 7, Jankowski 5, Słupiński 3, Szczepanek 0