Kolarstwo torowe - MŚ: Rajkowski blisko medalu

• Data publikacji: 22.10.2021, 21:39

Za nami trzeci dzień mistrzostw świata w kolarstwie torowym rozgrywanych w Roubaix. Polacy nadal nie mają medalu na swoim koncie. Najbliżej podium był Patryk Rajkowski, który zajął czwarte miejsce w wyścigu na kilometr ze startu zatrzymanego.

Pierwszym piątkowym finałem był wyścig punktowy mężczyzn, w którym wystartował Wojciech Pszczolarski. Na początku rywalizacji Polak jechał aktywnie, ale przełożyło się to tylko na dwa punkty. Potem Pszczolarski stracił okrążenie, a także leżał w kraksie i zakończył zawody na 13. miejscu z wynikiem minus 18 punktów. Wspaniały bój o zwycięstwo stoczyli Benjamin Thomas i Kenny de Ketele. Francuz nadrobił dwie rundy, a Belg aż trzy. Na finiszach lepiej prezentował się Thomas, który triumfował z wynikiem 94 oczek, wyprzedzając de Ketele o 10 punktów. Brązowy medal z rezultatem 35 punktów zdobył Vincent Hoppezak z Holandii.

W wyścigu na kilometr ze startu zatrzymanego liczyliśmy na dobry wynik Patryka Rajkowskiego. Reprezentant Polski uzyskał w przedpołudniowych kwalifikacjach czas 1:00,510 i awansował do finału z piątego miejsca. Najlepszy w eliminacjach był Jeffrey Hoogland (58,746). W finale Rajkowski wystartował jako czwarty i po swoim przejeździe (1:00,624) objął prowadzenie. Chwilę później Sam Ligtlee pojechał wolniej i Polak był blisko medalu. Jednak kolejni zawodnicy uzyskali od niego lepsze wyniki i nasz kolarz zajął czwarte miejsce. Triumfował zdecydowanie Jeffrey Hoogland z rezultatem 58,418 przed Nicholasem Paulem (59,791) i Joachimem Eilersem (1:00,08).

Piątek na torze w Roubaix przebiegał także pod znakiem rywalizacji kobiet w omnium. Zmagania zdominowała Katie Archibald. Brytyjka wygrała na początek scratch, w którym Nikol Płosaj była 13. Dużo lepiej Polka pojechała w wyścigu tempowym, gdzie wygrała dwa finisze. Pozwoliło jej to na zajęcie szóstej pozycji. Ponownie najlepsza okazała się Archibald, która triumfowała także w wyścigu eliminacyjnym. Podczas decydującej eliminacji pokonała Elisę Balsamo. Przed finałową konkurencją miała nad nią 20 oczek przewagi. Nikol Płosaj w trzecim wyścigu była dopiero 16. i w klasyfikacji generalnej spadła na 10. miejsce. W wyścigu punktowym Katie Archibald pewnie obroniła prowadzenie i została mistrzynią świata z wynikiem 137 punktów. Srebro dzięki nadrobionemu okrążeniu w samej końcówce zdobyła Lotte Kopecky. Podium uzupełniła Elisa Balsamo, a Nikol Płosaj zakończyła zawody na 11. pozycji.

W wyścigu indywidualnym na cztery kilometry triumfował Ashton Lambie. Reprezentant Stanów Zjednoczonych w finale uzyskał czas 4:05,060 i pewnie wygrał z Jonathanem Milanem. Niespodziewanie tylko brązowy medal zdobył Filippo Ganna. Znakomity Włoch w wyścigu o brązowy medal wyprzedził Szwajcara Claudio Imhofa. Dzisiaj zakończono także rywalizację w sprincie kobiet. W półfinałach Niemki - Lea Sophie Friedrich i Emma Hinze wyeliminowały Kanadyjki - Lauriane Genest i Kelsey Mitchell. Tym samym w finale mieliśmy niemiecki pojedynek. Hinze pokonała 2:0 Friedrich i obroniła tytuł. W walce o brąz Mitchell wygrała 2:0 z Genest.