Gimnastyka artystyczna – MŚ: Dina Awerina w drodze po medalowy rekord

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 27.10.2021, 15:00

Dina Awerina zdominowała rywalizację w rozpoczynających się w Kitakiusiu mistrzostwach świata w gimnastyce artystycznej. W pierwszym dniu zawodów Rosjanka zdobyła dwa złote medale w finałach z obręczą i piłką. Srebrny krążek w debiucie na imprezie tej rangi wywalczyła 17-letnia Sofia Raffaelli z Włoch. Na podium również Alina Harnasko i Arina Awerina. Pierwsze w karierze starty w czempionacie globu ma za sobą Małgorzata Roszatycka.

Czempionat bez mistrzyń olimpijskich

Zwieńczeniem sezonu 2021 w gimnastyce artystycznej są mistrzostwa świata, które dziś rozpoczęły się w japońskim Kitakiusiu. W roku olimpijskim te zawody zeszły na dalszy plan, jednak niektóre zawodniczki mają w nich coś do udowodnienia. Nie doczekamy się jednak rewanżu za Tokio, bo mistrzynie olimpijskie w zmaganiach nie wystąpią.

Już wcześniej z ponownego wyjazdu do Japonii zrezygnowała cała reprezentacja Izraela, co oznaczało, że na planszy w Kitakiusiu zabraknie złotej medalistki igrzysk Linoj Aszram. Występ mającej problemy z plecami Diny Aweriny również długo stał pod znakiem zapytania, jednak ostatecznie Rosjanka zdecydowała się wziąć udział w imprezie i powalczyć o czwarty tytuł mistrzowski w wieloboju, co dotychczas nie udało się żadnej gimnastyczce.

Tuż przed startem turnieju ze zmagań wycofały się również złote medalistki olimpijskie w drużynie – jedna z członkiń zespołu doznała kontuzji. W tej sytuacji głównych faworytek zmagań trzeba upatrywać w Rosjankach.

Wielobój na półmetku, debiut Roszatyckiej

Rywalizacja w kwalifikacjach wieloboju toczyła się bez większych niespodzianek, główne faworytki do medali uplasowały się na czołowych miejscach, zapewniając sobie występ w finałach. Po ćwiczeniach z obręczą i piłką na prowadzeniu znajduje się Dina Awerina z notą 56.750, za nią plasuje się siostra Arina (55.700), a czołową „trójkę” zamyka brązowa medalistka olimpijska Alina Harnasko (54.475). Poza wirtualnym podium z ponad 2,5 pkt. straty sklasyfikowano Borjanę Kalejn, a kolejne pozycje w zajmują Milena Baldassarri, Wiktoria Onoprijenko, Kita Sumire i Chrystyna Pogranyczna. Fatalny występ w kwalifikacjach ma za sobą druga z reprezentantek Białorusi – Anastazja Sałos. Ósma gimnastyczka igrzysk zupełnie pogubiła się w układzie z obręczą, za który otrzymała notę 14.100, przedostatnią w stawce 63. zawodniczek. W konsekwencji Sałos aktualnie plasuje się na 44. pozycji, ale ta nota w końcowym rozrachunku nie będzie brana pod uwagę.

W mistrzostwach świata mamy jedną reprezentantkę – Małgorzatę Roszatycką. Polka w swoim debiucie w imprezie tej rangi na półmetku zmagań zajmuje 26. lokatę (42.050). Zawodniczka Pogoni Szczecin ma za sobą udany występ z obręczą, oceniony na 21.200 pkt., co było 24. wynikiem dnia. Nieco słabiej Polka spisała się w kwalifikacjach z piłką – nota 20.850 i 36. lokata. Jutro przed Roszatycką jeszcze starty z maczugami i wstążką. Osiemnaście gimnastyczek z najlepszą notą łączną za trzy układy zakwalifikuje się do finału wieloboju. Niestety, Polka na awans do tej grupy nie ma szans.

Dina śrubuje rekord, medalowy debiut Włoszki

W pierwszym dniu mistrzostw rozegrano finały z obręczą i piłką. W obu klasą samą dla siebie była Dina Awerina. Startująca pod neutralną flagą Rosjanka zwyciężyła bardzo pewnie, uzyskując noty 27.750 (obręcz) i 29.125 (piłka). Tym samym Dina wywalczyła swój 12. i 13. indywidualny złoty medal mistrzostw świata w gimnastyce artystycznej, wyrównując rekord legendarnej Jewgienii Kanajewej. Wszystko wskazuje na to, że jutro Rosjanka zostanie samodzielną liderką.

Arina Awerina kolejny raz w karierze wystąpiła bardzo nierówno. Występ z obręczą miała nieudany, zgubiła przybór i została sklasyfikowana 6. miejscu. W układzie z piłką wszystko poszło po jej myśli, dzięki czemu wywalczyła tytuł wicemistrzyni globu.

Największym zaskoczeniem finałowej rywalizacji był występ Sofii Raffaelli. Młodziutka Włoszka, która była objawieniem sezonu (kilkukrotnie zdobywała medale w zawodach Pucharu Świata), w debiucie na imprezie rangi mistrzowskiej wywalczyła srebro z obręczą.

Brązową passę z Tokio podtrzymała Alina Harnasko. Białorusinka dwukrotnie stanęła na najniższym podium.