Gimnastyka artystyczna – MŚ: rekord Diny i niespodziewane złoto Harnasko

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 28.10.2021, 14:35

Dina Awerina w Kitakiusiu zdobyła swój 14 indywidualny złoty krążek mistrzostw świata, dzięki czemu w tabeli wszech czasów wyprzedziła legendarną Jewgienię Kanajewą. Zwyciężyła w finale z maczugami, natomiast zmagania ze wstążką niespodziewanie padły łupem Aliny Harnasko. Małgorzata Roszatycka kwalifikacje wieloboju ukończyła na 26. miejscu.

Kwalifikacje bez niespodzianek, Roszatycka w środku stawki

W drugim dniu mistrzostw świata dokończono rywalizację w kwalifikacjach wieloboju indywidualnego. Zawodniczki wystąpiły z maczugami oraz wstążką, osiemnaście gimnastyczek z najlepszą notą łączną z trzech układów uzyskało awans do finału wieloboju, który rozegrany zostanie w sobotę. W tym gronie nie ma zaskoczeń – pewny triumf w kwalifikacjach odniosła Dina Awerina z notą 85.175. Za jej plecami uplasowała się siostra bliźniaczka Arina (83.650), a trzecia lokata przypadła Alinie Harnasko (81.675). Pozostałe gimnastyczki do najlepszej „trójki” miały wyraźniejszą stratę, ale miejsce w gronie finalistek czempionatu globu zapewniły sobie: Borjana Kalejn (BUL), Milena Baldassarri (ITA), Wiktoria Onoprijenko (UKR), Chrystyna Pohranyczna (UKR), Kita Sumire (JPN), Tatiana Wołożanina (BUL), Anastazja Sałos (BLR), Jelizawieta Polstjana (LAT), Sofia Raffaelli (ITA), Barbara Domingos (BRA), Fanni Pigniczki (HUN), Andreea Verdes (ROU), Margarita Kołosow (GER), Jekaterina Wedenejewa (SLO) i Chisaki Oiwa (JPN). Małym zaskoczeniem jest dopiero 24. lokata Zohry Aghamirowej z Azerbejdżanu, osiemnastej zawodniczki ostatnich igrzysk.

Na przyzwoitym 26. miejscu sklasyfikowano mistrzynię Polski w wieloboju Małgorzatę Roszatycką. Polka ukończyła zmagania z notą 63.400, do awansu do finału zabrakło niespełna czterech punktów. Za układ z maczugami nasza zawodniczka otrzymała ocenę 21.350, co było 30. wynikiem dnia. Ze wstążką Polka wypadła nieznacznie gorzej – 16.650 i 39. lokata.

Dina z rekordem wszech czasów, ale bez kompletu złotych medali

Na zakończenie dnia rozegrano finały z maczugami i wstążką, w których tradycyjnie wystąpiło osiem najlepszych zawodniczek kwalifikacji z danym przyborem. Świetna dyspozycja Diny Aweriny w Kitakiusiu kazała postrzegać Rosjankę w roli zdecydowanej faworytki do kolejnych triumfów, jednak dziś walka w finałach była dużo bardziej wyrównana niż wczoraj.

Dina Awerina zwyciężyła w rywalizacji z maczugami (27.100)., zdobywając czternasty indywidualny tytuł mistrzyni świata w karierze. To osiągnięcie bezprecedensowe, bowiem Rosjanka została najbardziej utytułowaną gimnastyczką w historii mistrzostw świata, spychając z tronu wielką Jewgienię Kanajewą (13 indywidualnych tytułów). Srebro w układzie z maczugami przypadło Arinie Awerinie (26.750), a pierwszy brązowy medal w karierze wywalczyła Anastazja Sałos (26.400). Białorusinka zakwalifikowała się tylko do jednego finału z przyborem, ale swoją szansę medalową wykorzystała w 100 procentach. Trochę kosztem Aliny Harnasko, której występ z maczugami nie wyszedł – brązowa medalistka z Tokio popełniła błąd i została sklasyfikowana na 5. miejscu.

Niepowodzenie w rywalizacji z maczugami Alina Harnasko powetowała sobie w drugim finale dnia. Gimnastyczka z Białorusi niespodziewanie triumfowała w układzie ze wstążką, pokonując Dinę Awerinę o 0.050 pkt. Tym samym Harnasko została pierwszą białoruską mistrzynią świata w gimnastyce od 1996 roku i pierwszą zawodniczką spoza Rosji, która sięgnęła po złoto czempionatu globu od 2013 roku. Na najniższym stopniu podium ze wstążką stanęła Arina Awerina.

Jutro w Kitakiusiu kwalifikacje wieloboju drużynowego.